Procesy załogi Mittelbau-Dora przed Trybunałem Wojskowym w Dachau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Procesy załogi Mittelbau-Dora przed Trybunałem Wojskowym w Dachau – były to procesy personelu hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora (Nordhausen), które po zakończeniu II wojny światowej odbyły się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Wszystkim oskarżonym zarzucano popełnienie zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, a zwłaszcza mordowanie, katowanie, torturowanie i głodzenie więźniów obozu. W sumie odbył się jeden duży proces załogi Mittelbau-Dora i kilka indywidualnych procesów dotyczących zbrodni popełnionych w obozie.

Proces załogi Mittelbau-Dora (US vs. Kurt Andrae i inni) w dniach 7 sierpnia – 31 grudnia 1947 roku[edytuj | edytuj kod]

W procesie tym przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau stanęło 19 byłych członków załogi Mittelbau-Dora, w tym Schutzhaftlagerführer Hans Karl Möser i adiutant komendanta obozu Heinz Detmers. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego piętnastu oskarżonych zostało uznanych za winnych stawianych im zarzutów, a czterech uniewinniono. Möser jako jedyny skazany został na karę śmierci (wyrok wykonano przez powieszenie 26 listopada 1948 roku). Siedmiu oskarżonych skazano na dożywocie, a siedmiu na terminowe kary pozbawienia wolności (od 25 do 5 lat).

Inne procesy członków załogi Mittelbau-Dora przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau[edytuj | edytuj kod]

W roku 1947 odbyło się też w Dachau kilka procesów, które dotyczyły pojedynczych członków personelu obozu Mittelbau-Dora. W ich wyniku osądzono następujące osoby:

Oskarżony Stopień Funkcja Data procesu Wyrok
Michail Grebinski SS-Mann strażnik 22–23 października 1947 roku uniewinniony
Georg Finkenzeller więzień funkcyjny kapo 10 listopada 1947 roku 2 lata pozbawienia wolności (wyrok unieważniono)
Philipp Klein SS-Scharführer sanitariusz SS 1 grudnia 1947 roku 4 lata pozbawienia wolności
Albert Müller SS-Rottenführer Rapportführer w podobozie 1 grudnia 1947 roku 25 lat pozbawienia wolności (kara zamieniona na 10 lat pozbawienia wolności)
Stefan Palko SS-Rottenführer Blockführer 3–13 grudnia 1947 roku 25 lat pozbawienia wolności (kara zamieniona na 15 lat pozbawienia wolności)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]