Program Rewitalizacji Miasta Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plac kwiatowy na zrewitalizowanym Katowickim Rynku

Program Rewitalizacji Miasta Katowice – program działań na rzecz rewitalizacji Katowic na lata 2016-2022 przyjęty uchwałą Rady Miasta nr XXVII/559/16 z dn. 29 czerwca 2016 r.[1]

Strategia Rozwiązywania Problemów[edytuj | edytuj kod]

Zespół działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację samorządową, których celem jest społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne korzystne przekształcenie wyodrębnionego obszaru gminy będącego w stanie kryzysu wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych. Poniżej strategia przedstawiona przez władze Katowic:

 • przeciwdziałania negatywnym procesom demograficznym[2]
 • promowaniu przedsiębiorczości oraz wspieraniu rozwoju ekonomii społecznej;
 • profilaktyki oraz działań służących rozwiązywaniu problemu uzależnień[3];
 • przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych mieszkańców Katowic;
 • ograniczania zjawiska bezdomności;
 • wzmocnienia zasobów służących zdrowiu i aktywnemu uczestnictwu osób starszych w życiu społecznym[4];

Obszar zdegradowany Katowic[edytuj | edytuj kod]

Wieżowce KTW znajdują się w Strefie Kultury

W Katowicach obszar zdegradowany obejmuje granice następujących jednostek pomocniczych: Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka, Bogucice[5], Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec oraz Janów-Nikiszowiec. Obszar rewitalizacji natomiast obejmuje części jednostek pomocniczych: Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Bogucice, Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec. W Katowicach obszar rewitalizacji wynosi łącznie 1 386,90 ha (8,42% powierzchni miasta) oraz jest zamieszkiwany przez ok. 70 046 osób (24,22% ludności miasta)[6].

Rewitalizacja terenu KWK „Katowice”[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Strefa Kultury Katowice.
Budynek NOSPR znajdujący się w strefie kultury
Międzynarodowe Centrum Kongresowe mieszczące się w Strefie Kultury
Fragment części podziemnej Muzeum Śląskiego - dzięki szklanym kostkom na powierzchni, poszczególne pomieszczenia są doświetlane

Na terenie byłej kopani węgla KWK Katowice stworzono obszar nazwany Strefą Kultury powstał tam kompleks nowoczesnych budynków a w nim między innymi Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Które jest największym centrum kongresowe w Polsce. Właścicielem obiektu jest Miasto Katowice. Od 2 maja 2016 centrum jest zarządzane przez firmę PTWP Event Center z Katowic. Centrum zostało wybudowane w latach 2011–2015 kosztem ponad 378 mln zł.[7] Ma bezpośrednie połączenie ze Spodkiem. Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego został zaprojektowany przez utytułowaną pracownię architektoniczną Jems Architekci z Warszawy[8]. Kolejnym budynkiem jest siedziba Narodowej orkiestry symfonicznej Polskiego Radia. Autorem projektu jest Tomasz Konior z zespołem, akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Budowa rozpoczęła się w 2012 roku i zakończyła w 2014. Generalnym wykonawcą była firma Warbud. Na samym końcu strefy Kultury możemy znaleźć Muzeum Śląskie - Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu, zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz. Główną częścią kompleksu architektonicznego Muzeum Śląskiego stanowi siedmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 3 poziomy znajdują się pod ziemią. Na kondygnacji P-2 znajduje się galeria sztuki polskiej 1800-1945 i tą po 1945 roku, galerię plastyki nieprofesjonalnej, natomiast na kondygnacji P-4: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", galerię śląskiej sztuki sakralnej, "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" oraz ekspozycje czasowe.

Zrewitalizowane pokopalniane obiekty

 • Dawny budynek maszynowni, zaadaptowany na kawiarnię/restaurację.
 • Magazyn odzieży - obecnie siedziba Centrum Scenografii Polskiej.
 • Stolarnia - obecnie przestrzeń edukacyjna "Na tropie Tomka".
 • Łaźnia główna - obecnie przestrzeń wystawiennicza oraz siedziba działów Archeologii,

Rewitalizacja terenu Huty Baildon[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Silesia Business Park.
Wieżowce Silesia Business Park znajdujące się na byłych terenach huty Baildon

Kolejnym w projektem rewitalizacyjnym są dawne tereny Huty Baildon powstał tam kompleks biurowców Silesia Business Park, zwana potocznie Tiramisu. Kompleks budynków składa się z czterech 52 metrowych biurowców o powierzchni każdy 12 000 mkw. w budynkach zastosowano stolarkę okienną o podwyższonym współczynniku dźwiękoszczelności, niezależne układy wentylacji mechanicznej z regeneracyjnym wymiennikiem odzysku ciepła i wilgoci, a w każdym systemie nagrzewnice wtórne wodne lub freonowe pompy ciepła. Każdy budynek składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych. Jego zaletą jest oszczędność prądu i zastosowanie nowoczesnych technologii, aby był to projekt ekologiczny.

Rewitalizacja Rynku w Katowicach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rynek w Katowicach.
tzw. plac kwiatowy na katowickim Rynku oraz widoczny Dom Prasy Śląskiej (maj 2015)

18 maja 2011 zostało wszczęte postępowanie administracyjne, mające na celu wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej pn.: "Przebudowa układu drogowego, placów publicznych, torowiska tramwajowego oraz infrastruktury technicznej w strefie Rondo−Rynek" dla przedsięwzięcia "Przebudowa strefy śródmiejskiej miasta Katowice"[9]. W lipcu 2011 radni na posiedzeniu Rady Miasta Katowice wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu przez miasto na wysokość około 100 milionów złotych, które mają być przeznaczone na przebudowę[10][11], a we wrześniu 2011 miasto ogłosiło przetarg na przebudowę strefy[12]. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło 3 marca 2012 roku[13].

Po przebudowie powstał tzw. plac kwiatowy pomiędzy budynkiem Rynek 1 a SDH „Zenit”, z ławkami, siedziskami drewnianymi, schodkami oraz pawilonami kwiatowymi po wschodniej stronie. Centralną część Rynku pozostawiono jako płytę do organizacji różnych wydarzeń. Likwidacji uległo torowisko tramwajowe, umożliwiające skręt z al. W. Korfantego w ul. Warszawską. Powstał za to łącznik, umożliwiający tramwajom skręt z ul. Warszawskiej w ul. św. Jana. W północno-wschodniej części powstał plac zabaw, a całość od strony północnej zajął piętrowy pawilon. Oddanie całego Ryku do użytku po przebudowie miało miejsce w 2016, a pawilonu – w 2017.

Dom Prasy Śląskiej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dom Prasy Śląskiej.

W latach 2010–2014 gmach został przybudowany z przeznaczeniem na siedzibę części wydziałów katowickiego magistratu. Obiekt zyskał m.in. nową elewację. Wykonawcą prac był Mostostal Warszawa, a ich koszt wyniósł dwadzieścia milionów złotych. Gmach został oddany do użytku w okresie od końca czerwca 2014 roku (Biuro Obsługi Mieszkańców) do lipca tego roku (pozostałe wydziały).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Radio Katowice, Polskie Radio Katowice Wiadomości | Miliony na odnowienie zniszczonych dzielnic. Program rewitalizacji. ♬, www.radio.katowice.pl [dostęp 2018-08-12] (ang.).
 2. Sławomir Zatorski, Wsparcie rewitalizacji w gminach województwa śląskiego | Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, rops-katowice.pl [dostęp 2018-08-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-13] (pol.).
 3. Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Katowice Archives - Infokatowice.pl, Infokatowice.pl [dostęp 2018-08-12] (pol.).
 4. Strona podstawowa, bip.katowice.eu [dostęp 2018-08-12] (pol.).
 5. Katowice: w ogólnopolskiej sieci powstanie program rewitalizacji Bogucic - netTG.pl – Gospodarka - Ludzie [dostęp 2018-08-12].
 6. Rewitalizacja miast przyszłością?, „Business Insider”, 17 lipca 2018 [dostęp 2018-08-12] (pol.).
 7. Największe inwestycje w Polsce, które powstały dzięki unijnym dotacjom, metrocafe.pl 6–8 maja 2016.
 8. Convention Bureau Katowice: Podstawowe informacje o projekcie. www.mck.katowice.eu. [dostęp 2015-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-10)]. (pol.).
 9. Urząd Miasta Katowice: Obwieszczenie w sprawie wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: 'Przebudowa układu drogowego w strefie Rondo-Rynek' w Katowicach. (pol.) www.bip.um.katowice.pl [dostęp 2011-09-15]
 10. Prezydent Uszok weźmie 100 mln zł kredytu(pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-09-15]
 11. Radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu na przebudowę katowickiego rynku. 100 milionów złotych (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 2011-09-15]
 12. Katowice ogłosiły przetarg na przebudowę strefy Rondo-Rynek (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-09-15]
 13. Przebudowa Rynku w Katowicach ruszyła. katowice.naszemiasto.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-05)]. (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 2012-03-04]