Program informacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Program informacyjny – program telewizyjny albo audycja radiowa, której głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych, ale także m.in. kulturalnych, sportowych, ekonomicznych, naukowych oraz prognozy pogody (w przypadku radia również informacji z dróg), które zazwyczaj prezentowane są w odrębnych wyspecjalizowanych serwisach prezentowanych po właściwym programie (najczęściej są emitowane przez 90 sekund- 60 minut. Główne wydania (najdłuższe) pojawiają się w telewizji wieczorem, zazwyczaj między 18 a 20, i są podsumowaniem całego dnia. Coraz częściej programy informacyjne nadawane są z newsroomów, a rzadziej z osobnego studia. W przypadku bardzo ważnych, istotnych wydarzeń (tzw. wydanie wyjazdowe lub specjalne) coraz częściej programy informacyjne nadawane spoza studia z miejsca, gdzie ma bądź miało miejsce ważne, istotne wydarzenie. W przypadku radia emitowane są najczęściej co godzinę przez całą dobę (zazwyczaj programy informacyjne w radiu są emitowane o pełnej godzinie, tj. xx:00) i trwają od 90 do 35 minut.

Zadaniem tego typu programów jest przede wszystkim przedstawienie czystych faktów. W wielu z nich pojawiają się jednak także komentarze autorskie, niekiedy ilustrowane materiałem filmowym oraz połączenia na żywo z miejsca danego wydarzenia z reporterem bądź korespondentem. Stosunkowo rzadko pojawiają się w nich wywiady z celebrytami albo ekspertami. Generalną zasadą programów tego typu jest wyraźne oddzielenie informacji od komentarza; łączenie „jednym tchem” mówienia o faktach i wyrażania o nich opinii (choćby to była tylko mimika lub intonacja głosu) jest nieetyczne; widz powinien sam sobie wyrobić stosunek do rzeczywistości, bez żadnych sugestii ze strony dziennikarza.

Stacje telewizyjne nadające programy informacyjne całą dobę to telewizje informacyjne (np. Euronews, TVN24, CNN, BBC World, RT, Polsat News, TVP Info).

Telewizyjne programy informacyjne w Polsce[edytuj]

Obecnie największą oglądalnością z polskich programów informacyjnych cieszą się: Wiadomości, Teleexpress w TVP1, Panorama w TVP2, Serwis Info w TVP Info; Fakty w TVN; Poranek TVN24, Serwis informacyjny TVN24 w TVN24; Serwis Informacyjny w TVN24 Biznes i Świat; Wydarzenia w Polsacie i Informacje w Polsat News. Swoje programy informacyjne nadają także ośrodki regionalne TVP. Pierwszym programem informacyjnym w Polsce były Wiadomości Dnia który był emitowany od 30 kwietnia 1956 roku, a 1 stycznia 1958 roku Wiadomości Dnia zostały przekształcone w Dziennik Telewizyjny emitowane do 17 listopada 1989 roku po czym następnego dnia zostały przekształcone w nadawane do dziś Wiadomości. Najstarszym nadawanym do dziś programem informacyjnym w Polsce jest regionalny Telewizyjny Kurier Warszawski, emitowany obecnie przez TVP Warszawa od 9 listopada 1958 roku. Natomiast najstarszym nadawanym do dziś ogólnopolskim programem informacyjnym jest Teleexpress, emitowany od 26 czerwca 1986 roku.

Wybrane telewizyjne programy informacyjne za granicą Polski[edytuj]