Prokurator Alicja Horn (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prokurator Alicja Horn
Ilustracja
Pierwsza strona programu filmowego
Gatunek

dramat

Data premiery

1933

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Michał Waszyński, Marta Flantz

Scenariusz

Bolesław Land, Marta Flantz

Główne role

Jadwiga Smosarska, Zofia Mirska, Franciszek Brodniewicz

Muzyka

Władysław Dan

Zdjęcia

Albert Wywerka

Scenografia

Jacek Rotmil

Produkcja

Maria Hirszbein (kierownik produkcji)

Wytwórnia

Leo-Film

Prokurator Alicja Horn – polski film fabularny z 1933 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego i Marty Flantz, nakręcony na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jan Winkler prosi sławnego profesora Brunickiego o pożyczenie tysiąca złotych. Profesor wręcza mu czek, żądając w zamian przyprowadzenia młodych dziewczyn, potrzebnych mu do badań naukowych. Winkler zostaje właścicielem nocnego lokalu i spełnia dane przyrzeczenie. Poznaje prokuratora, Alicję Horn, i zakochuje się w niej z wzajemnością. Po pewnym czasie Winkler zaczyna się jednak interesować jej wychowanicą, Julką. Pod zarzutem morderstwa zostaje aresztowany. Nie chce jednak obciążać profesora i milczy, wobec czego Alicja żąda dla niego kary śmierci. Z listu Julki dowiaduje się, że Winkler ją zdradzał. W ostatniej chwili zjawia się na sali sądowej Brunicki i składa zeznanie, które powoduje uniewinnienie Winklera. Ale życie i uczucie Alicji jest zdruzgotane.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7