Prokurator Alicja Horn (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prokurator Alicja Horn
Ilustracja
Gatunek dramat
Data premiery 1933
Kraj produkcji Polska
Język polski
Reżyseria Michał Waszyński, Marta Flantz
Scenariusz Bolesław Land, Marta Flantz
Główne role Jadwiga Smosarska, Zofia Mirska, Franciszek Brodniewicz
Muzyka Władysław Dan
Zdjęcia Albert Wywerka
Scenografia Jacek Rotmil
Produkcja Maria Hirszbein (kierownik produkcji)

Prokurator Alicja Horn – polski film fabularny z 1933 roku, nakręcony na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jan Winkler prosi sławnego profesora Brunickiego o pożyczenie tysiąca złotych. Profesor wręcza mu czek, żądając w zamian przyprowadzenia młodych dziewczyn, potrzebnych mu do badań naukowych. Winkler zostaje właścicielem nocnego lokalu i spełnia dane przyrzeczenie. Poznaje prokuratora, Alicję Horn, i zakochuje się w niej z wzajemnością. Po pewnym czasie Winkler zaczyna się jednak interesować jej wychowanicą, Julką. Pod zarzutem morderstwa zostaje aresztowany. Nie chce jednak obciążać profesora i milczy, wobec czego Alicja żąda dla niego kary śmierci. Z listu Julki dowiaduje się, że Winkler ją zdradzał. W ostatniej chwili zjawia się na sali sądowej Brunicki i składa zeznanie, które powoduje uniewinnienie Winklera. Ale życie i uczucie Alicji jest zdruzgotane.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7