Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło ZSRR, hasło Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! widnieje na czerwonych wstęgach i jest zapisane w 15 językach urzędowych republik związkowych
Hasło Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! nad winietą organu KC PZPR – dziennika „Trybuna Ludu

Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (niem. Proletarier aller Länder, vereinigt euch!) – fragment Manifestu komunistycznego (1848) Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, który stał się hasłem i zawołaniem komunistów w XX w. Wezwanie to było również hasłem wszystkich republik ZSRR, a także widniało – w tłumaczeniu na odpowiednie języki narodowe – pod lub nad winietami wszystkich tych gazet, które stanowiły oficjalne organy partii robotniczych w różnych krajach.

Fragment ten, w pełniejszej wersji i kontekście, brzmiał:

(...) Proletariusze nie mają w niej [tj. w rewolucji] nic do stracenia prócz swych kajdan. Do zdobycia mają cały świat. Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (...)

W czasie strajku w Stoczni Gdańskiej hasło umieszczone zostało przez strajkujących stoczniowców na transparencie nad bramą nr 2[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Sowa: Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015, s. 147.