Promień deformacji Rossby’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Promień deformacji Rossby’ego – skala długości, w której równowaga pomiędzy siłą Coriolisa i horyzontalnym gradientem ciśnienia zaczyna być istotna.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Wyobraźmy sobie przepływ powietrza w atmosferze pomiędzy dwoma obszarami, w których istnieje różnica ciśnienia. W przypadku gdy przepływ ten odbywa się w układzie, który jest w spoczynku, wiatr będzie wiał od wysokiego do niskiego ciśnienia. Jednak na Ziemi, która się obraca, przepływ powietrza jest deformowany w taki sposób, że w pewnym momencie zaczyna ono wiać równolegle do izobar, czyli prostopadle do początkowego gradientu ciśnienia. Następuje równowaga geostroficzna pomiędzy siłą Coriolisa i horyzontalnym gradientem ciśnienia. Skala długości, na której odbywa się to dopasowanie gestroficzne, opisywana jest promieniem Rossby’ego. Problem ten został początkowo opisany przez Carla-Gustafa Rossby’ego.

Oceanografia[edytuj | edytuj kod]

W oceanach w tzw. przepływach barotropowych (w przepływie barotropowym wielkość i kierunek przepływu wody w całej kolumnie jest identyczna od dna do powierzchni oceanu)[1]

gdzie:

– przyciąganie grawitacyjne,
– wysokość oceanu,
siła Coriolisa.

W oceanicznym przepływie baroklinowym (to jest takim w którym prędkość i kierunek przepływu wody w kolumnie oceanicznej jest zmienna z wysokością) definiuje się wewnętrzny promień deformacji Rossby’ego

gdzie:

częstotliwość Brunta-Vaisali,
– wewnętrzna skala wysokości charakteryzująca przepływ.

W przepływie baroklinowym istnieje mod barotropowy, w którym prędkości mają ten sam kierunek na wszystkich głębokościach. Dla tego modu promień deformacji Rossby’ego jest opisywany poprzednim wzorem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Talley 2011 ↓, s. 210.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lynne Talley, George Pickard, William Emery and James Swift: Descriptive physical oceanography: an introduction. Academic Press, 2011, s. 555, seria: International Geophysics Series. ISBN 978-0-7506-4552-2.Sprawdź autora:1.