Promieniowanie ojcostwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Promieniowanie ojcostwa
Autor

Karol Józef Wojtyła

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Język

polski

Data wydania

1964

Promieniowanie ojcostwa − dramat autorstwa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, z 1964[1]. Dramat został przez autora opatrzony podtytułem misterium.

Treść dzieła zawiera refleksje o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie[2]. Autor nawiązał również do głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu.

Struktura dramatu[edytuj | edytuj kod]

Utwór dzieli się na trzy części: I − Adam, II − Doświadczenie Dziecka, III − Matka. Dramatopisarz był kapłanem i teologiem, w odkryciu ukrytej perspektywy egzystencjalnej dzieła pomaga interpretacja teologiczna, którą sformułował m.in. ks. Józef Tischner. Wzajemne relacje przedstawionych postaci są literackim odniesieniem do relacji w Trójcy Świętej − Bóg rodzi Syna, z nich obu pochodzi Duch Święty. W teorii teatru dramat Wojtyły spełnia kryteria zakładanej przez Tadeusza Micińskiego idei teatru-świątyni[3].

Wystawienia[edytuj | edytuj kod]

Dramat Wojtyły wyreżyserowany w 1983 przez Andrzeja Marię Marczewskiego wystawił warszawski Teatr Rozmaitości (jako spektakl telewizyjny pokazany 1 czerwca 1987). W rolach głównych wystąpili: Józef Fryźlewicz, Andrzej Ferenc, Irena Laskowska, Jadwiga Andrzejewska, Barbara Dembińska, Jerzy Rogowski, Janusz Paluszkiewicz i Jerzy Karaszkiewicz[4]. Dramat wystawiły też w 1989 Teatr Polski w Bydgoszczy oraz w 1997 Wrocławski Teatr Współczesny.

Analizę dramatu w oparciu o filozofię dialogu przeprowadziła w książce Dramat spotkania. Promieniowanie ojcostwa jako pryzmat filozofii Karola Wojtyły Anna Karoń-Ostrowska[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylwia Palka: Geniusz rodzicielstwa. Ojcostwo i macierzyństwo w twórczości literackiej Karola Wojtyły. www.rodzina.katolicki.net. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-18)].
  2. Tadeusz Panuś: ‘Promieniowanie ojcostwa’ czyli myśl Jana Pawła II na temat ojcostwa. Kraków: 2009, s. nota 2.
  3. Jerzy Waligóra: Dramatopisarstwo Karola Wojtyły. www.up.krakow.pl. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-28)].
  4. Promieniowanie ojcostwa. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-05].
  5. Anna Karoń-Ostrowska: Dramat spotkania. Warszawa: Towarzystwo "Więź", 2010. ISBN 978-83-60356-80-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]