Prosieczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prosieczne
Ilustracja
Prosieczne, widok z drogi do Prosieka
Państwo  Słowacja
Położenie Powiat Liptowski Mikułasz
Pasmo Góry Choczańskie
Wysokość 1372 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Prosieczne
Prosieczne
Ziemia49°10′30,0″N 19°30′47,8″E/49,175000 19,513278

Prosieczne (Prosečné, gwar. Prosečná, Prosečnô, 1372 m) – wybitny szczyt w Górach Choczańskich w Karpatach Zachodnich na Słowacji. Jest najwyższy w tzw. grupie Prosiecznego i najwyższy w ogóle w całych Górach Choczańskich poza Grupą Wielkiego Chocza[1]. Sam masyw Prosiecznego wznosi się we wschodniej części grupy, pomiędzy Doliną Prosiecką na zachodzie a krótką, suchą dolinką Príslop na wschodzie. Poza tą ostatnią i zamykającą ją przełączką Ostruhy (też: Ostruky lub Długołącki Przysłop; 1085 m) do masywu Prosiecznego nawiązuje ramię ze szczytami Czarna Hora (Čierna hora, 1098 m) i Hradkowa (Hrádkovo) (1206 m), opadającymi ku wschodowi już ku Dolinie Kwaczańskiej[2]. Głębokie wcięcie suchej doliny Príslop dobrze jest widoczne z szosy Liptowskie MaciaszowceLiptowska Sielnica.

Prosieczne tworzy nieco wydłużony grzbiet przebiegający z południowego zachodu na północny wschód, z dwoma słabo wyodrębnionymi wierzchołkami (wyższy jest północno-wschodni). Zachodnie stoki opadają do Doliny Prosieckiej, południowo-wschodnie do miejscowości Prosiek na Kotlinie Liptowskiej, północno-zachodnie do Svoradu i Doliny Borowianki. Jest niemal całkowicie zalesione, jedynie na grzbiecie między wierzchołkami znajdują się niewielkie i zarastające polany. W południowo-wschodnie stoki wcinają się trzy suche żleby[1].

Prosieczne zbudowane jest z mocno pofałdowanych, grubych warstw wapieni i dolomitów środkowego triasu, przez geologów zaliczanych do płaszczowiny choczańskiej. W stokach widoczne są liczne urwiste ściany, turnie i skałki. Istnieje szlak turystyczny prowadzący przez Prosieczne; przez turystów odwiedzany jest on rzadko, ci odwiedzają głównie doliny otaczające Prosieczne: Prosiecką, Kwaczańską i Borowianki[2].

Masyw Prosiecznego znajduje się w ścisłym rezerwacie przyrody.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony: rozdroże w Dolinie Borowianki – Czarna Hora – Prosieczne – Svorad. Czas przejścia 3h, ↓ 2.50 h[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2011-06-10].
  2. a b Szczerba Tadeusz: Choczańskie Wierchy i okolica. Przewodnik turystyczny. Wydawnictwo Ryszard M. Remiszewski – RMR, Gliwice 2001, ​ISBN 83-904352-9-2
  3. Na podstawie słowackich tabliczek informacyjnych
Panorama widokowa Gór Choczańskich z okolic Liptowskiej Sielnicy
Panorama widokowa Gór Choczańskich z okolic Liptowskiej Sielnicy