Prospiekt Mira (stacja metra na linii Kałużsko-Riżskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prospiekt Mira
Проспект Мира
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 1 maja 1958
Głębokość stacji 50,0 m
Moskwa Metro Line 6.svg
Kałużsko-Riżskaja
Poprzednia stacja Suchariewskaja (Сухаревская)
Następna stacja Riżska (Рижская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Prospiekt Mira
Prospiekt Mira
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Prospiekt Mira
Prospiekt Mira
Ziemia55°46′51″N 37°37′57″E/55,780833 37,632500
Portal Portal Transport szynowy

Prospiekt Mira (ros. Проспект Мира - Aleja Pokoju) – stacja moskiewskiego metra (kod 093) linii Kałużsko-Ryskiej, położona przy alei Prospiekt Mira (pol. Aleja Pokoju). W okresie od 1958 do 1971 pełniła funkcję stacji końcowej linii Ryskiej. Istnieje tutaj możliwość przesiadki na stację o tej samej nazwie na linii okrężnej. Wyjścia prowadzą na Prospekt Mira.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Stacja w momencie otwarcia nosiła taką samą nazwę jak stacja na linii Kolcewaja - Botaniczeskij sad (Ботанический Сад), nawiązująca do pobliskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu. 20 czerwca 1966 zmieniono nazwy obu stacji na Prospiekt Mira, aby uniknąć pomyłem z większym Ogrodem Botanicznym Akademii Nauk (stacja Botaniczeskij sad przy nim otwarta została w 1978 roku). W 1991 i 1992 roku pojawiły się pomysły, aby zmienić nazwy stacji linii okrężnej na Mieszczanskaja Słoboda (Мещанская слобода), a Kałużsko-Ryskiej na Olimpijskaja (Олимпийская), jednak ich nie zrealizowano.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Stacja posiada kolumny rozszerzające się u szczytu, obłożone białym marmurem i przyozdobione metalowymi gzymsami. Granitowa podłoga ma wzór szachownicy. Ściany nad torami pokrywają żółte płytki ceramiczne z czarnymi pasami. Północne wejście, otwarte w 1959 zostało przebudowane i znajduje się obecnie w budynku siedziby moskiewskiego metra. Na południowym końcu hallu stacji znajduje się przejście na stację linii okrężnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]