Prosper z Akwitanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Prosper z Akwitanii
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 390
Limoges

Data i miejsce śmierci

455-465
Rzym

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

25 czerwca

Prosper z Akwitanii, również Tiro Prosper (ur. ok. 390 w Limoges, zm. ok. 455-465 w Rzymie)[1]chrześcijański teolog świecki, aplikant (ang. tiro), ojciec Kościoła, sekretarz papieża Leona Wielkiego, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Akwitanii. Był zwolennikiem i obrońcą nauki św. Augustyna w Galii, którego nigdy nie spotkał osobiście, jednak utrzymywał z nim korespondencję.

Pisał poezje, niektóre zaangażowane w spory dogmatyczne m.in. z pelagianami, inne, o bardziej lirycznym wydźwięku, jak wiersz Do żony opiewający znikomość ludzkiego istnienia. Angażował się w spory chrystologiczne swojej epoki.

Pozostawił listy pisane do św. Augustyna oraz traktaty teologiczne Pro Augustino responsiones ad excerpta Genuensium broniący i wyjaśniający poglądy Augustyna, Responsiones ad capitula Gallorum także broniący nauki Augustyna przez błędnymi zarzutami, i traktat Ad capitula objectionum Vincentianarum responsiones o podobnej tematyce.

Około 433 roku napisał najważniejszą swoją księgę De Gratia Dei et libero arbitrio; liber contra collatorem, przeciw Janowi Kasjanowi, którego posądzał o pelagianizm.
Innym ważnym dziełem jest Chronicon prezentujący dzieje świata od stworzenia do roku 455, opierające się na dziele św. Hieronima.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 25 czerwca[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antonio Borrelli: San Prospero d'Aquitania Monaco e teologo. Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2012-06-17]. (wł.).
  2. St. Prosper of Aquitaince - Catholic Online (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]