Przejdź do zawartości

Prostopływce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prostopływce
Orthonectida[1]
Giard, 1877
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Podkrólestwo

tkankowce właściwe

Typ

prostopływce[a]

Prostopływce (Orthonectida) – typ morskich zwierząt bezkręgowych mikroskopijnej wielkości, pasożytujących na innych bezkręgowcach. Obejmuje około 20 gatunków o uproszczonej budowie wewnętrznej i skomplikowanym cyklu rozwojowym. Tradycyjnie zaliczane były wraz z rombowcami do typu Mesozoa. Badania genetyczne wykazały, że nie są z nimi blisko spokrewnione. Ich pozycja filogenetyczna nie została dotychczas ustalona. Badania morfologii i cyklu życiowego sugerują zaliczenie ich do zwierząt o bruzdkowaniu spiralnym (Spiralia)[2].

Prostopływce są pasożytami na ciałach wieloszczetów, małżów oraz innych morskich bezkręgowców.

Cykl życiowy prostopływców obejmuje zarówno rozmnażanie bezpłciowe, jak i płciowe. Zapłodnione jaja rozwijają się w urzęsione larwy, które dostają się do ciał gospodarzy i rozwijają na drodze bezpłciowych podziałów w plazmodia. Z tych powstają w końcu dorosłe osobniki, które opuszczają organizm żywiciela. Samce zapładniają wtedy samice, a z jaj wyrasta kolejne pokolenie larwalne.

Orzęsione, dojrzałe osobniki pływają w linii prostej, stąd nazwa tych zwierząt.

Naukowcy wyróżniają wśród prostopływców jeden rząd, w którym umieszczają dwie rodziny[1]:

  1. Klasyfikacja nieustalona (zobacz opis w tekście)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Orthonectida, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. G. S. Slyusarev. Phylum Orthonectida: morphology, biology, and relationships to other multicellular animals. „Zhurnal Obshchei Biologii (Journal of General Biology)”. 6 (69), s. 403–427, 2008. [zarchiwizowane z adresu]. (ros.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]