Proszkowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proszkowice
wieś
Ilustracja
Granitowe krzyże przy skrzyżowaniu dróg
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Mietków
Liczba ludności (III 2011) 256[1]
Strefa numeracyjna 71
Kod pocztowy 55-081
Tablice rejestracyjne DWR
SIMC 0877111
Położenie na mapie gminy Mietków
Mapa konturowa gminy Mietków, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Proszkowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Proszkowice”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Proszkowice”
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa konturowa powiatu wrocławskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Proszkowice”
Ziemia50°57′31″N 16°40′51″E/50,958611 16,680833

Proszkowicewieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Mietków.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Proszkowice leżą w środkowo-wschodniej części Gminy Mietków, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Od strony północnej oraz wschodniej sąsiadują z lasami. Od zachodniej zaś ze zbiornikiem wodnym, zwanym Żwirownią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Proszkowice są wsią dość starą. Nie ma wiarygodnych dowodów, z którego dokładnie wieku pochodzi. Najprawdopodobniej jej początki sięgają średniowiecza, gdyż zachowała układ owalnicy, charakterystyczny dla wsi zakładanych w tym okresie. Nazwa Proszkowice pochodzi od dawnych Praczy. Przedwojenne nazwy Proszkowic, to Protschkenhain (do roku 1937) i Dreisteine (do roku 1939). W 1939 roku wieś liczyła 484 mieszkańców, obecnie (III 2011 r.) ich liczba uległa zmniejszeniu do 256 osób[1]. W dawnych Proszkowicach znajdowało się wiele ośrodków i instytucji publicznych. Zaliczmy do nich: Szkołę Dziewczęcą, sklepy i Szkołę Podstawową. Pierwszy sklep w powojennych Proszkowicach powstał w 1964 roku i mieścił się w budynku, w którym obecnie mieszka dawny sołtys wsi. Nosił on wtedy nazwę: Gminna Spółdzielcza Samopomoc Chłopska. Wieś ta miała także własną pocztę, szpital, remizę strażacką, restaurację, zakład rymarski oraz własne ubojnie i masarnie. Nie brakowało tu także fryzjera i miejsca, w którym miejscowa ludność mogłaby organizować różne uroczystości. Takim ośrodkiem był Prywatny Dom Ludowy.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Proszkowice, choć są wsią niewielką mają kilka zabytków. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[2]:

  • pałac z 1715 r. - początku XVIII wieku, w którym dawniej mieściła się szkoła dla dziewcząt, przebudowywany w 1837 r., przebudowany w początku XX w., ul. Szkolna 41

inne zabytki:

  • dwa monolitowe krzyże granitowe, pochodzące prawdopodobnie z późnego średniowiecza[3]; stojący kiedyś z nimi trzeci krzyż, został przeniesiony do Muzeum w Sobótce; krzyże opisywane są często jako tzw. krzyże pokutne (pojednania), jest to jednak tylko hipoteza nie poparta żadnymi dowodami lecz wyłącznie nieuprawnionym założeniem, że wszystkie stare kamienne monolitowe krzyże, są krzyżami pokutnymi (pojednania)[4]; w rzeczywistości powód fundacji krzyży może być różnoraki
  • kapliczka, pochodząca z początków XX wieku
  • willa, obecnie mieszkalna, w której mieściła się szkoła i przedszkole. Prawdopodobnie pochodzi ona z 1913 roku.

Walory przyrodnicze i turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi Proszkowice znajduje się malowniczy zbiornik wodny, chętnie odwiedzany przez turystów z okolicznych miast i miejscowości. Od wielu lat, teren wokół zbiornika służy celom rekreacyjnym i wypoczynkowym. Rozbudowana w ostatnich latach baza wypoczynkowa (hotel, parkingi, pola namiotowe i restauracja) sprzyjają odwiedzaniu tego miejsca. Malowniczy krajobraz Doliny Bystrzycy także można zaliczyć do zalet tej wsi. Nad zbiornikiem występuje wiele gatunków dzikich ptaków, a w lasach graniczących z Proszkowicami można spotkać dużą ilość dzikich zwierząt, zamieszkujących te tereny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 234. [dostęp 2.11.2012].
  3. Sobótka, Kąty Wrocławskie i okolice. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i filmowe, 1991, s. 79, seria: Katalog zabytków sztuki w Polsce.
  4. Arkadiusz Dobrzyniecki. Krzyże i kapliczki pokutne ziemi złotoryjskiej - historia pewnego mitu. „Pomniki Dawnego Prawa”. 11-12 (wrzesień-grudzień 2010), s. 32-37, 2010.