Proterozuch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proterozuch
Proterosuchus
Broom, 1903
Okres istnienia: 250–250 mln lat temu
Proterozuch
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady/zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada Archosauromorpha
(bez rangi) Archosauriformes
Rodzina Proterosuchidae
Rodzaj Proterosuchus

Proterozuch (Proterosuchus) – drapieżny gad z grupy Archosauromorpha, żyjący około 250 milionów lat temu, we wczesnym triasie (od wczesnego indu po wczesny olenek. Być może występował już pod koniec permu. Należał do rodziny Proterosuchidae, obejmującej takie rodzaje jak chasmatozuch, kalizuch, czy tasmaniozaur.

Skamieniałości Proterosuchus fergusi odnaleziono w południowej Afryce, w formacjach bogatych w szczątki lystrozaurów, na które zapewne polował, oraz z formacji Fremouw na Antarktydzie. W triasie kontynenty te były ze sobą połączone i wchodziły w skład superkontynentu Pangei. Proterosuchus yuani zamieszkiwał tereny Chin. Znane są też skamieniałości proterozucha z Indii.

Było to zwierzę przypominające z wyglądu współczesne krokodyle i dochodzące do 1,5 metra długości. Miało jednak dłuższe kończyny. Proterozuch był drapieżnikiem polującym z zasadzki, prowadzącym ziemno-wodny tryb życia. Koniec jego pyska był haczykowato zagięty ku dołowi co uniemożliwiało ofierze wydostanie się ze szczęk tego gada.

Zwierzę to było przedstawicielem wczesnych archozaurów, grupy obejmującej krokodyle, dinozaury, pterozaury oraz ptaki. Wysunięto niedawno przypuszczenie, że mógł być przodkiem rzędu krokodyli.

Gatunki

  • Proterosuchus fergusi
  • Proterosuchus yuani

Proterozuch w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę pojawiło się w odcinku serialu Zanim przywędrowały dinozaury, gdzie przedstawiono polowanie kilku osobników na lystrozaury, roślinożerne terapsydy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://paleodb.org/cgi-bin/bridge.pl?action=checkTaxonInfo&taxon_no=77272
  2. http://palaeos.com/mesozoic/triassic/induan2.html