Protestantyzm na Sri Lance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Protestantyzm na Sri Lance – według danych z 2010 roku reprezentowany jest przez 180 000 wiernych, co stanowi 0,9% społeczeństwa[1]. Według spisu powszechnego z 2012 roku na Sri Lance poza katolikami było 290 967 chrześcijan (1,4%), z czego zdecydowana większość to protestanci[2]. Największe protestanckie wyznania na wyspie to: zielonoświątkowcy, anglikanie i metodyści.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy protestantyzm pojawił się na Cejlonie za sprawą Holendrów, którzy w XVII wieku wprowadzili na wyspę wyznanie ewangelicko-reformowane. Misje pozostałych wyznań protestanckich rozpoczęły się dopiero od XIX wieku. Pierwsi po Holendrach byli Anglicy, którzy dotarli tu na początku XIX stulecia[3].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na Sri Lance najszybciej rozwijają się baptyści (Unia baptystyczna Sri Lanki) oraz Armia Zbawienia[potrzebny przypis]. Na wyspie działa także konserwatywny, staroluterański Lankijski Kościół Luterański, zrzeszający tutejszych ewangelików augsburskich. Lankijski Kościół Luterański liczy 5 tysięcy wiernych, posiadając wspólnotę ołtarza i ambony z Kościołem Luterańskim Synodu Missouri ze Stanów Zjednoczonych[4]. Do ważniejszych denominacji protestanckich na Sri Lance należą:

Prześladowania ewangelicznych chrześcijan[edytuj | edytuj kod]

Niewielkie społeczności ewangelikalne, które działają głównie na obszarach wiejskich, są częstym obiektem prześladowań. Społeczności buddyjskie na czele z mnichami wzbudzają antychrześcijańskie nastroje pośród ludności, nawołując do stosowania przemocy. Bardzo częstą praktyką jest wypędzanie misjonarzy ewangelikalnych z terenów określanych jako „wsie buddyjskie”, gdzie praktykowanie chrześcijaństwa jest zabronione. Bezczynność lokalnych władz (w większości buddystów) doprowadziła do spalenia 24 zborów w ciągu dwóch lat. Odnotowano ponad 200 gróźb pod adresem protestanckich pastorów, na ponad 90 pastorów dokonano napadów, w wyniku których konieczna była hospitalizacja duchownych. Czterech pastorów zostało zamordowanych, przy czym do chwili obecnej nikogo nie aresztowano[3].

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego[edytuj | edytuj kod]

Kościół adwentystyczny prowadzi na Sri Lance aktywną działalność misyjną. Na Sri Lance żyje 3 634 adwentystów dnia siódmego zrzeszonych w ramach 36 zborów[12]. Wśród tutejszych instytucji kościelnych działają zarówno placówki zdrowia, jak i oświatowe[13]:

 • szkoły średnie:
  • Adventist International School w Negombo
  • Kandana Seventh-day Adventist High School w Kandana
  • Lakpahana Adventist College and Seminary
 • inne:
  • szpital (Lakeside Adventist Hospital)
  • wydawnictwo (Lakpahana Publishing House of Seventh-day Adventists)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Table: Christian Population in Numbers by Country (ang.). Pew Research Center. [dostęp 2016-11-19].
 2. /, Table 2.14 Population by religion and district, Census 1981, 2001, 2012.
 3. a b Open Doors International: Sri Lanka
 4. Wspólnota LCMS z Lankijskim Kościołem Luterańskim
 5. Statistical Information, worldmethodistcouncil.org [dostęp 2017-02-08].
 6. Super User, Baptist World Alliance - Statistics, www.bwanet.org [dostęp 2017-02-08].
 7. The Lutheran World Federation, 2013 Membership Figures.
 8. BBK.GKV » Sri Lanka, bbk.gkv.nl [dostęp 2017-02-09] (niderl.).
 9. Sri Lanka Mission of Seventh-day Adventists - Adventist Online Yearbook, www.adventistyearbook.org [dostęp 2017-02-08].
 10. Sri Lanka | Official Free Methodist World Missions, fmcusa.org [dostęp 2017-02-08] (ang.).
 11. Australia and Sri Lanka – Global Missions, www.globalcogop.org [dostęp 2017-02-08] (ang.).
 12. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Sri Lance
 13. Jednostki Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Sri Lance

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]