Protoceratidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protoceratidae
Synthetoceras
Synthetoceras
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd parzystokopytne
Podrząd opuszkowce (Tylopoda)
Rodzina Protoceratidae

Protoceratidaerodzina wymarłych ssaków, zaliczanych do parzystokopytnych. Zamieszkiwały Amerykę Północną od środkowego eocenu do wczesnego pliocenu[1].

Były one roślinożercami. Przypominały one jeleniowate, bardziej jednak spokrewnione były z dzisiejszymi wielbłądowatymi. Osiągały od 1 do 2 m długości. Zachowały trzecią kość śródstopia, czym różniły się od wielu współczesnych kopytnych. Uzębienie ich za to nie wykazywało odmienności od tego spotykanego i dziś u jeleniowatych. Układ zębów był jak u dzisiejszych wielbłądów. Protoceratidae musiały więc pożywiać się twardą trawą. Uważa się, że przynajmniej niektóre gatunki żyły w stadach[2].

Rogi[edytuj | edytuj kod]

Najdziwniejszą cechą tych wymarłych zwierząt były rogi samców. Oprócz posiadania poroża w "zwykłym" miejscu (tył głowy) pojawiły się bowiem dodatkowe rogi nad nosem. Mogły się one zrastać lub nie. Za życia zwierzęcia pokrywała je prawdopodobnie skóra, jak u dzisiejszej żyrafy. Samice posiadały wiele mniejsze rogi lub też w ogóle były ich pozbawione. Wynika z tego, że poroże odgrywało rolę w rozmnażaniu. U późniejszych form rogi były rozwinięte na tyle, że mogły być używane przez samce do toczenia walk o samicę, jak u niektórych dzisiejszych jeleniowatych[3].

Podrodziny i rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Podrodzina †Leptotragulinae

Podrodzina †Protoceratinae

Podrodzina †Synthetoceratinae

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Protoceratidae. W: D.R. Prothero: Evolution of Tertiary mammals of North America. Cambridge University Press, 1998, s. 431-438. ISBN 0-521-35519-2.
  2. The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions, 1999, s. 272-273. ISBN 1-84028-152-9.
  3. Savage, RJG, & Long, MR: Mammal Evolution: an illustrated guide. Facts on File, 1986, s. 222-225. ISBN 0-8160-1194-X.