Prowincjonalny Park Dinozaurów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prowincjonalny Park Dinozaurówa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
DinosaurProvincialParkHoodoo.jpg
Prowincjonalny Park Dinozaurów w Albercie
Państwo  Kanada
Typ przyrodnicze
Spełniane kryterium VII, VIII
Numer ref. 71
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1979
na 3. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Alberty
Mapa lokalizacyjna Alberty
Prowincjonalny Park Dinozaurów
Prowincjonalny Park Dinozaurów
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Prowincjonalny Park Dinozaurów
Prowincjonalny Park Dinozaurów
Ziemia50°45′34,67″N 111°28′54,73″W/50,759630 -111,481870

Prowincjonalny Park Dinozaurów (ang. Dinosaur Provincial Park) – obszar chroniony położony w dolinie rzeki Red Deer, dwie godziny jazdy samochodem na wschód od Calgary w kanadyjskiej prowincji Alberta. Utworzony w roku 1955, w 1979 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zarówno z uwagi na swoje walory krajobrazowe, jak i obfitość szczątków kopalnych. Park jest jednym z najczęstszych w świecie miejsc występowania skamieniałych szczątków dinozaurów - odnaleziono tam szczątki co najmniej 39 gatunków dinozaurów, a ponad 500 obiektów wydobyto i umieszczono w muzeach.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne warstwy geologiczne w parku różnią się wiekiem nawet o 2 mln lat i pochodzą z trzech formacji: położonej najgłębiej formacji Oldman, środkowej formacji Dinosaur Park i najmłodszej - jedynej morskiej - formacji Bearpaw. Formacja Dinosaur Park, która zawiera większość szczątków dinozaurów, powstała głównie z osadów wielkich rzek, płynących przez zwrotnikowe równiny nadbrzeżne ok. 75 mln lat temu i trwała ok. 1 mln lat.

Czaszka ankylozaura z Formacji Edmonton

Paleontologia[edytuj | edytuj kod]

Obok dinozaurów, skamieniałości w parku obejmują liczne gatunki kręgowców wodnych, takich jak ryby (w tym rekiny i płaszczki, np. Myledaphus) czy płazy (w tym żaby, salamandry i gatunki wymarłe). Wśród gadów są jaszczurki (np. Paleosaniwa), liczne gatunki żółwi, krokodyli i żywiący się rybami Champsosaurus.

Wśród licznych gatunków dinozaurów odnaleziono m.in. ceratopsy, hadrozaury, ankylozaury, hipsylofodonty, tyranozaury, ornitomimozaury, dromeozaury i troodony.

Przodkowie dzisiejszych ptaków w parku to m.in. ptaki uzębione (Hesperornis) i olbrzymie pterozaury azdarchoidy, spokrewnione z kecalkoatlem, a po ziemi przemykały tam niegdyś torbacze, ssaki łożyskowe i wieloguzkowce.

Widok ze szczęki największego dinozaura w Drumheller

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Park obejmuje złożony ekosystem, w którym dominuje topola. Otacza go preria, ale sam park jest wyjątkowy krajobrazowo i przyrodniczo. Wieczorami słychać tam kojoty i lelki, spotkać też można króliki, jelenie, antylopy widłorogie i grzechotniki. Wiosną i latem do parku zalatują kuliki i bernikle kanadyjskie. Można tam też odnaleźć jedne z najdalej na północ wysuniętych stanowisk kaktusowatych, w tym opuncji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park założono w 1955 w ramach obchodów 50-lecia prowincji Alberta w celu ochrony złóż skamieniałości. Jego pierwszym dyrektorem został Roy Fowler, tamtejszy farmer i amatorski poszukiwacz skamielin. Do 1985 wszystkie szczątki kopalne z parku badano i pokazywano w rozmaitych muzeach w Kanadzie i poza jej granicami, w tym w Royal Alberta Museum w Edmonton. Zmieniło się to wraz z otwarciem Royal Tyrrell Museum of Palaeontology w pobliskim Midland Provincial Park niedaleko miasta Drumheller, dokąd obecnie trafiają wszystkie odkrycia paleontologiczne z parku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]