Prużański Pałacyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Szwykowskich w Prużanie
Пружанскі палацык
Symbol zabytku nr rej. 112Г000585
Ilustracja
Pałac w 2023 r.
Państwo

 Białoruś

Obwód

 brzeski

Miejscowość

Prużana

Adres

Sowiecka 50, Prużana

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

neorenesans

Architekt

Franciszek Maria Lanci

Fundator

Walenty Szwykowski

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

poł. XIX w.

Pierwszy właściciel

Walenty Szwykowski

Kolejni właściciele

Włodzimierz Klejnmichel

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Szwykowskich w Prużanie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Szwykowskich w Prużanie”
Ziemia52°33′55,21″N 24°27′27,56″E/52,565336 24,457656
Strona internetowa

Pałac Szwykowskich w Prużanie – zespół pałacowo-parkowy znajdujący się w Prużanie na Białorusi, wybudowany w poł. XIX w. w stylu neorenesansowym dla marszałka szlachty powiatu prużańskiego Walentego Szwykowskiego. Od 1998 pałac jest siedzibą muzeum krajoznawczego „Prużański Pałacyk”. Jest to jeden z dwóch odrestaurowanych budynków w stylu neorenesansowym na Białorusi (drugi to pałac w Łyntupach)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawny dwór[edytuj | edytuj kod]

Po III rozbiorze Polski ziemie powiatu prużańskiego znalazły się w granicach Imperium Rosyjskiego. Katarzyna II przekazała je feldmarszałkowi Piotrowi Rumiancewowi, który szybko je sprzedał. Majątek przeszedł na własność rodziny Szwykowskich. Zbudowano wówczas nowy dwupiętrowy dom z drewna sosnowego. Był on zwrócony frontem do drogi prowadzącej do miasta. W tym czasie majątek liczył 10 budynków. Łączna powierzchnia nieruchomości wynosiła przeszło 4000 akrów.

Pałac na akwareli Napoleona Ordy

Właściciel majątku Walenty Szwykowski zbudował tu browar, cegielnię oraz oranżerię z czerwonej cegły. Później zbudowano pałac według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanci.

Konfiskata[edytuj | edytuj kod]

W wyniku poparcia przez Walentego Szwykowskiego powstania styczniowego władze rosyjskie skonfiskowały majątek, a sam właściciel udał się na emigrację. Większość roślin z oranżerii została przeniesiona do pałacu w Puszczy Białowieskiej, książki i inne mienie zostały sprzedane na aukcji, a zabudowania cegielni zdemontowane.

Po Szwykowskich[edytuj | edytuj kod]

W 1895 roku Walenty Szwykowski sprzedał majątek hrabiemu Włodzimierzowi Klejnmichelowi i wyjechał do Warszawy, gdzie zmarł w 1900 r. Po śmierci został pochowany w jednej mogile z żoną na prużańskim cmentarzu.

W latach 1921–1939 w pałacu mieściło się starostwo powiatu, budynek przetrwał w dobrym stanie.

Podczas II wojny światowej budynek pełnił funkcję siedziby sztabu generała Guderiana oraz internatu dla niemieckich oficerów. Po wojnie w pałacyku mieściła się kawalerka uczelni rolniczej, przedszkole i przychodnia dentystyczna[1].

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

W 1989 r. rozpoczęto generalny remont budynku. Zakończono go w 1999 r. i odrestaurowany pałacyk wraz z oranżerią przeznaczono na muzeum regionalne, w którym część pomieszczeń pełni rolę muzeum szlacheckiego dworu.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku muzeum odwiedza około 8000 zwiedzających z całego świata. Placówka posiada ponad 6000 eksponatów. Organizuje wieczory muzyczne i literackie oraz konferencje naukowe. Oprócz pracy naukowej, pracownicy muzeum organizują wycieczki po mieście i regionie.

W muzeum prezentowane są także wystawy poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu oraz druki z przełomu XIX/XX wieku związane z Prużaną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dworek-muzeum „Prużański pałacyk” – Echa Polesia [online], polesie.org [dostęp 2023-01-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]