Prymas w Komańczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prymas w Komańczy
Reżyseria Paweł Woldan
Scenariusz Paweł Woldan
Główne role Olgierd Łukaszewicz
Magdalena Różczka
Anna Cieślak
Anna Grycewicz
Muzyka Michał Lorenc
Dekoracje i kostiumy Małgorzata Grabowska-Kozera
Beata Dąbska
Typ spektaklu dramat
Język polski
Data premiery 11 stycznia 2010[1]
Miejsce premiery Scena Faktu Teatru Telewizji

Prymas w Komańczyspektakl tewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2009 roku w reżyserii Pawła Woldana, opowiadające o pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego w miejscu odosobnienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy od października 1955 do października 1956[2].

Autor scenariusza oparł się na wspomnieniach Marii Okońskiej – założycielki „Ósemek” (Zgromadzenia Dziewcząt), paulina o. Jerzego Tomzińskiego i siostry Stanisławy Nemeczek, jak również na Zapiskach więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego. Wykorzystane też zostały dokumenty zgromadzone w Instytucie Prymasowskim oraz materiały operacyjne MBP. Zdjęcia realizowano w Komańczy i na Jasnej Górze[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W przedstawieniu Sceny Faktu ukazano okoliczności powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Prymas Tysiąclecia przebywał w Komańczy, gdzie mogli go już odwiedzać biskupi polscy, najbliżsi współpracownicy i rodzina. W dramacie pojawiają się osoby związane z przygotowaniami jasnogórskich uroczystości, które miały miejsce 26 sierpnia 1956. Powstały w Komańczy program duszpasterski miał za zadanie obronę Polaków przed postępującą akcją komunistów, polegającą na zniewoleniu i terrorze. Śluby stały się momentem przełomowym w dziejach PRL[3]. Na scenie pojawiają się takie postacie polityki jak: Władysław Gomułka, Zenon Kliszko, Władysław Bieńkowski czy Julia Brystigerowa[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Spektakl Pawła Woldana został nagrodzony w Niepokalanowie w 2010 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów, otrzymując II nagrodę w kategorii film fabularny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Prymas w Komańczy” – 11 stycznia premiera Teatru Telewizji. www.ekai.pl, 2010-01-09. [dostęp 2011-05-26].
  2. a b Teatr TV. Prymas w Komańczy. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-26].
  3. a b Prymas w Komańczy. www.tvp.pl, 2009-10-16. [dostęp 2011-05-26].
  4. Teatr TV. „Prymas w Komańczy” na Scenie Faktu. www.e-teatr.pl, 2010-01-07. [dostęp 2011-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]