Pryskus Attalus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pryskus Attalus
Priscus Attalus
Ilustracja
Cesarz rzymski
Okres 414
Cesarz rzymski
Okres 409
Dane biograficzne
Data i miejsce śmierci po 416
Wyspy Liparyjskie
Moneta
moneta
Solid Pryskusa Attalusa oznaczany jako RIC 1404.

Pryskus Attalus (zmarł po 416) – dwukrotny uzurpator z poparciem Wizygotów (409 i 414) w czasie panowania rzymskiego cesarza Honoriusza.

Pryskus, z pochodzenia Grek z Anatolii, był wpływowym senatorem. Sprawował urząd prefekta miasta Rzymu (praefectus urbi) w roku 409. Dwukrotnie został proklamowany cesarzem z namaszczenia Wizygotów: w roku 409 w Rzymie i w 414 w Burdigali (dzisiejszym Bordeaux). Oba te okresy rządów trwały po kilka miesięcy.

Za pierwszym razem został wybrany cesarzem przez senat (ze wskazania króla Alaryka) podczas oblężenia Rzymu przez Wizygotów, kiedy Honoriusz, przebywając w Rawennie, nie śpieszył z pomocą miastu. Zanim został ogłoszony cesarzem przyjął chrzest. W grudniu 409 na stronę Pryskusa przeszedł Jowiusz, dowódca wojsk cesarskich. Pierwszy okres uzurpacji zakończył się w lipcu 410, kiedy Alaryk uznał, że może to przeszkodzić jego rokowaniom z Honoriuszem.

Za drugim razem został samozwańczo ogłoszony cesarzem przez króla Ataulfa w 414, w ramach zemsty za blokadę lądowo-morską stosowaną wobec Wizygotów przez cesarskiego magister militum Flawiusza Konstancjusza. Okres ten zakończył się, gdy Pryskus został opuszczony przez Wizygotów, bądź pojmany przez ludzi cesarza i okaleczony. Attalus został zmuszony do uczestniczenia w triumfie Honoriusza po ulicach Rzymu w roku 416. Potem został zesłany na Wyspy Liparyjskie, gdzie zmarł.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]