Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej
Ilustracja
Tadeusz Modrzejewski w muzealnych wnętrzach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Adres

ul. Pankiewicza 1
43-300 Bielsko-Biała

Data założenia

1989

Zakres zbiorów

ręcznie przepisywane dzieła literatury polskiej

Dyrektor

Tadeusz Modrzejewski

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej”
Ziemia49°49′18,7″N 19°02′33,0″E/49,821861 19,042500

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta – prywatne muzeum znajdujące się w Bielsku-Białej, przy ul. Pankiewicza 1 na Starym Mieście. Zostało utworzone w 1989 r. i od początku jest prowadzone przez Tadeusza Modrzejewskiego. Zgromadzone są w nim ręcznie przepisywane i ilustrowane przez właściciela, dzieła klasyków literatury polskiej, a także pamiątki związane z historią polskiej literatury.

Dotychczas Modrzejewski przepisał i zilustrował ponad sto dzieł, takich jak "Chłopi", "Pan Tadeusz", "Trylogia" H. Sienkiewicza i inne.

Od początku działalności, muzeum odwiedziło ponad 80 tys. gości[1] (stan na wrzesień 2007), w tym największe sławy polskiej scena artystycznej (m.in. Daniel Olbrychski), prawnukowie Władysława Reymonta, a także goście Chin, Singapuru, Chile itd. Z Tadeuszem Modrzejewskim nawiązała kontakt również kanadyjska The Reymont Foundation (Fundacja Rejmontowska), z rąk której otrzymał tytuł Honorowego Członka fundacji.

Jesienią 2010 r., ze względu na wielkie kłopoty finansowe, fatalne warunki mieszkaniowe i brak wsparcia ze strony władz miasta, muzeum zostało na kilka tygodni zamknięte, a Modrzejewski planował wyprowadzkę[2]. Ostatecznie uznał jednak, że "nie może zdradzić Reymonta" i placówkę reaktywowano[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Mieszczak: Czy za bramą jest ziemia obiecana?. 2007-09-21. [dostęp 2009-12-24]. (pol.).
  2. Marcin Czyżewski: Bielsko-Biała zostało bez Muzeum Literatury. Gazeta.pl Bielsko-Biała, 19 listopada 2010. [dostęp 2010-11-26]. (pol.).
  3. Reymonta nie mogę zdradzić. TV Bielsko, 17 grudnia 2010. [dostęp 2011-01-14]. (pol.).