Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach
Ilustracja
Ursus 1921/1922
Państwo

 Polska

Miejscowość

Otrębusy

Adres

ul. Warszawska 21
05-800 Otrębusy

Data założenia

1995

Zakres zbiorów

pojazdy zabytkowe, militaria

Położenie na mapie gminy Brwinów
Mapa konturowa gminy Brwinów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach”
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa konturowa powiatu pruszkowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach”
Ziemia52°07′49″N 20°45′09″E/52,130278 20,752500
Strona internetowa

Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach – prywatne muzeum[1] motoryzacji i techniki w Otrębusach koło Warszawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wystawa Prywatnego Muzeum Motoryzacji i Techniki w Wytwórni Wódek Koneser w Warszawie. Na pierwszym planie, po prawej, saturator wody sodowej używany w czasach PRL-u. Po lewej Wartburg 312 De Lux, w tle zespół Dixie Warsaw Jazzmen.

Muzeum powstało w 1995, ale eksponaty zbierane były już wiele lat wcześniej, a ich remonty i rekonstrukcja zaczęły się w latach 80. XX wieku. Muzeum posiada około 300 zabytkowych pojazdów, jak również sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.), a także eksponaty związane z lotnictwem i militariami.

W związku ze szczupłością miejsca i liczbą eksponatów stłoczonych na małej powierzchni, najczęściej eksponaty muzeum można obejrzeć wypożyczone na imprezy plenerowe. Właścicielami muzeum są Joanna i Zbigniew Mikiciukowie, rodzice dziennikarza motoryzacyjnego Patryka Mikiciuka.

Eksponaty[edytuj | edytuj kod]

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Chevrolet Deluxe
ZiS-110B Cabriolet
Wartburg 312 De Lux
J.A.G. z roku 1897

Motocykle[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Rekwizyty i inne, w tym Ciągówka Ursus, samochód wojskowy Kübelwagen – 3 szt., samolot TS-8 Bies

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MKDNiS – Muzea utworzone przez osoby fizyczne s. 10, poz. 103.. bip.mkdnis.gov.pl, 19 marca 2014. [dostęp 2021-10-08].