Przędziorek owocowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przędziorek owocowiec
Panonychus ulmi
Koch, 1836
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Podgromada roztocze
Rząd Trombidiformes
Podrząd Prostigmata
Rodzina przędziorkowate
Gatunek przędziorek owocowiec

Przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi) – gatunek roztocza z rodziny Tetranychidae. Samica w kolorze wiśniowym, czerwonym z białymi brodawkami i szczecinkami długości 0,38-045 mm. Samiec kształtu gruszkowatego 0,36mm. Wylęg larw następuje przed kwitnieniem. Płodność – 20 jaj. Rozwój pokolenia trwa 3-5 tygodni. Występuje w ilości 5-8 pokoleń na rok. Masowo występuje w Polsce na śliwach, jabłoniach i innych z rodziny różowatych. Powoduje żółknięcie i przedwczesne opadanie liści.

Stadium zimującego przędziorka są tzw. jaja zimowe, które składane są w złożach na konarach, gałęziach i ich pędach, najczęściej od strony południowej.

Zwalczanie[edytuj | edytuj kod]

W sadach zwalczanie pordzewiacza przeprowadza się na dwa sposoby. Jednym jest zwalczanie chemiczne stosując w latach nasilenia szkodnika opryski pestycydami z grupy akarycydów, jeśli przeprowadzana lustracja wykazuje przekroczenie progu zagrożenia.

Oprócz zwalczania chemicznego od końca lat 90. wprowadza się w sadach zwalczanie biologiczne wporwadzając dobroczynka gruszowca (Typchlodromus pyri)[1], – naturalnego roztocza – drapieżcę dla przędziorków. Pozwala on utrzymac populację szkodników na poziomie nie zagrażającym uprawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. Edmund Niemczyk: Drapieżca efektywnie zwalczający przędziorki (pol.). HasłoOgrodnicze. [dostęp 2010-01-10].