Przędziorek szklarniowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przędziorek szklarniowiec
Tetranychus cinnabarinus
Boisduval
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Podgromada roztocze
Rząd Trombidiformes
Podrząd Prostigmata
Rodzina przędziorkowate
Gatunek przędziorek szklarniowiec

Przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) – gatunek roztocza z rodziny Tetranychidae. Jest bardzo podobny do przędziorka chmielowca, uważany jest za jego rasę, a różni się przede wszystkim ubarwieniem (samice- czerwone, samce- pomarańczowożółte).

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Ma siedem i więcej pokoleń w ciągu roku[1]. Gatunek ciepłolubny, w Polsce występuje głównie w szklarniach. W wilgotności względnej 70% (±5%) i temperaturze 30 °C (±2 °C) całkowity rozwój od jaja do postaci dorosłej trwa 7,3 doby[2]. Jaja są kuliste, błyszczące i po złożeniu żółte[2], o średnicy 14 μm[1]. Na kilka godzin przed wykluciem kolor jaj zmienia się na pomarańczowy[2]. Larwy są bezbarwne, mają sześć odnóży[1].

Szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Jest typowym polifagiem, powszechnym szkodnikiem roślin warzywnych, owocowych, strączkowych, bawełny, juty i innych[2]. Żeruje głównie na spodniej stronie liścia, w miejscach gdzie skórka jest delikatna, pokryta włoskami i kutnerem. Uszkadza głównie blaszkę liściową wzdłuż nerwów. Części szczytowej liści nie uszkadza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Spider Mites (ang.). 2014 North Carolina Agricultural Chemicals Manual Introduction. [dostęp 21-06-2014].
  2. a b c d Sangeetha G Kaimal and N Ramani: Life Cycle of Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Acari: Tetranychidae) on Lablab Bean (ang.). Indian Journal of Fundamental and Applied Life Sciences. [dostęp 20-06-2014].