Przełącznik wielowarstwowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełącznik wielowarstwowy (ang. multilayer switch) – urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej pracujące w wielu warstwach modelu OSI (przede wszystkim powyżej drugiej: łącza danych), jego zadaniem jest przekazywanie ramek między segmentami w jeszcze skuteczniejszy niż zwykły przełącznik sposób.

Przełącznik warstwy 3[edytuj | edytuj kod]

Przełącznik trzeciej warstwy (przełącznik rutujący) (ang. switch layer 3, routing switch, core) to urządzenie sieciowe podobne w działaniu do routera, komutujące pakiety nie przy użyciu mikroprocesora (jak router), lecz za pomocą układu cyfrowego ASIC. Decyzje rutingowe podejmowane są na podstawie danych z trzeciej warstwy modelu OSI. Do wyznaczania trasy używany jest pierwszy pakiet z danego przepływu (ang. flow), a reszta pakietów z danego przepływu przełączana jest już w warstwie 2. W związku z tym przełącznik warstwy trzeciej nie ma pełnej funkcjonalności routera. Ograniczenia dotyczą m.in. translacji adresów (NAT), implementacji mechanizmów bezpieczeństwa czy niestandardowych protokołów. Przełącznik warstwy trzeciej jest zazwyczaj droższy i szybszy w działaniu niż router.

Przełącznik warstw 4-7[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przełącznik warstw 4-7 (przełącznik zawartości, aplikacji) (ang. layer 4-7 switch, web-switch, content-switch) – urządzenie sieciowe pracujące w warstwach 4 do 7 modelu OSI. Przełączniki te używane są zazwyczaj do rozkładania ruchu (ang. load balancing). Mogą rozkładać ruch typu http, https, VPN lub inny pochodzący od aplikacji wykorzystującej TCP/IP. Rozkładanie ruchu na podstawie danych z wyższych warstw modelu OSI wymaga zastosowania translacji adresów NAT. Niektóre z przełączników warstw 4-7 mogą dokonywać translacji adresów z dużą prędkością (liczoną jako suma prędkości wszystkich interfejsów przełącznika – ang. wire speed). Inne cechują się obsługą operacji kryptograficznych i stosowane są, aby odciążyć serwery obsługujące zaszyfrowany ruch.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]