Przełęcz Śnieżnicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Śnieżnicka
Ilustracja
Kapliczka Czterech Patronów na Przełęczy Śnieżnickiej
Państwo  Polska
Wysokość 1123 m n.p.m.
Pasmo Masyw Śnieżnika
Sąsiednie szczyty Śnieżnik i Średniak
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Przełęcz Śnieżnicka
Przełęcz Śnieżnicka
Ziemia50°12′54″N 16°50′07″E/50,215000 16,835278

Przełęcz Śnieżnicka (1123 m n.p.m.) – przełęcz górska, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz Śnieżnicka, położona w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika, około 1,5 km na północny zachód od Śnieżnika, po północnej stronie Hali pod Śnieżnikiem.

Przełęcz przedstawia w terenie mało wyraźne, rozległe obniżenie o niesymetrycznych zboczach i podejściach, płytko wcinając się w gnejsowe podłoże rozrogu, odchodzącego od Śnieżnika w północno-zachodnim kierunku.

Przełęcz oddziela wzniesienie Średniak (1210 m n.p.m.) od Śnieżnika (1425 m n.p.m.), głównego wzniesienia masywu. Przełęcz stanowi węzeł szlaków turystycznych i dróg leśnych, w którym schodzą się cztery drogi oraz cztery szlaki turystyczne. Na przełęczy znajduje się niewielkie miejsce odpoczynku z wiatą turystyczną. Najbliższe otoczenie przełęczy zajmuje niewielka leśna polana, dalsze otoczenie porośnięte jest lasem regla górnego. Z przełęczy prowadzi do Schroniska na Śnieżniku stroma kamienista droga.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz przechodzą szlaki turystyczne