Przełęcz Długa (Gorce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Długa
Ilustracja
Przełęcz Długa i szczyt Turbacza
Państwo  Polska
Wysokość 1009 m n.p.m.
Pasmo Karpaty, Gorce
Sąsiednie szczyty Turbacz
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Długa”
Ziemia49°32′44″N 20°07′45″E/49,545556 20,129167
Przełęcz Długa z bacówką. Po lewej stronie u góry „Chatka u Metysa”

Przełęcz Długa – przełęcz w Gorcach po wschodniej stronie szczytu Turbacza, w długim Paśmie Gorca ciągnącym się od Turbacza we wschodnim kierunku. Północne jej zbocza opadają do głębokiej doliny Kamienickiego Potoku (górna część Kamienicy Gorczańskiej), południowe do doliny Łopuszanki.

Jest to łagodne, trawiaste siodło. Znajdują się na nim dwie polany: po północnej stronie duża polana Wzorowa, po południowej mniejsza polana Wierchy Zarębskie. Obydwie wchodzą w skład Hali Długiej. Rejon przełęczy położony jest na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Po włączeniu go do obszaru parku zniesiono wypas owiec na wszystkich jego polanach. Spowodowało to ich zarastanie w wyniku naturalnej sukcesji ekologicznej. Aby nie dopuścić do zarośnięcia lasem, na Halę Długą znów wróciły owce, i obecnie odbywa się tutaj kulturowy wypas. Na przełęczy znajduje się bacówka, w której można kupić oscypki i napić się żętycy.

Przełęcz Długa była też świadkiem tragicznych wydarzeń. 17 lipca 1943 zastrzelona tutaj została przez Niemców młoda dziewczyna, która biegła ostrzec partyzantów przed nimi. Wydarzenie to upamiętnia krzyż obok bacówki.

Wiosną na przełęczy masowo zakwita szafran spiski, popularnie nazywany krokusem. Z ciekawszych roślin tu rosnących występują m.in: kuklik górski, macierzanka halna, jastrzębiec alpejski i storczyki: storczyca kulista, listera jajowata, gółka długoostrogowa.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – czerwony z Turbacza, przez Polanę Gabrowską i Kiczorę na Przełęcz Knurowską. Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Czas przejścia 1:30 h (↑ 2:10 h), różnica wzniesień 410 m.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Góry Polski. Warszawa. Kraków: Wyd. Kluszczyński, 2006. ISBN 83-7447-041-0.
  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Opracowane przez Gorczański Park Narodowy tablice informacyjne na polanie.
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.