Przełęcz Republiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Republiki
ilustracja
Państwo  Bułgaria
Wysokość 700 m n.p.m.
Pasmo Stara Płanina
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Republiki”
Ziemia42°47′50″N 25°40′38″E/42,797222 25,677222

Przełęcz Republiki (do 1948 Przełęcz Chainboaska, Chainboaz; bułg. Проход на републиката - Prochod na republikata, Хаинбоазки проход - Chainboazki prochod, Хаинбоаз - Chainboaz) – przełęcz w środkowej Starej Płaninie.

Na południu znajduje się Gurkowo, na północy wieś Woneszta woda. Przez Przełęcz Republiki jest poprowadzona droga samochodowa, która łączy północną i południowa Bułgarię (Droga Krajowa nr 55). Jest to nie tylko jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w kraju, ale też między granicą bułgarsko-turecką i bułgarsko-rumuńską. Wzdłuż przełęczy leżą następujące wsie (z południa na północ): Pczelinowo, Złatigrad, Łagerite, Miszemorkow Chan, Iwanowci, Piramidata, Biszuwci, Ruskowci, Rajkowci, Bojczowci i Dimowci.

W 1877 przez Przełęcz Chainboaską przechodziły rosyjskie wojska w czasach wojny rosyjsko-tureckiej, wyzwoleńczej dla Bułgarii i narodu bułgarskiego. Długo po wyzwoleniu Bułgarii przełęczy nie dało się używać.

W latach 1946-1947 pracowała tam pierwsza w Bułgarii narodowa młodzieżowa brygada budowlana, zorganizowana przez rządzącą Bułgarską Partię Komunistyczną (BKP) – Dimitrowski Komunistyczny Związek Młodzieżowy (Димитровски комунистически младежки съюз - Dimitrowski komunisticzeski mładeżki syjuz). Droga została poszerzona i utwardzona.

W sierpniu 2009 zakończono toczący się 3 lata remont drogi, która dzisiaj jest znów otwarta dla ruchu. W planach jest wybudowanie trzeciego pasu ruchu (pod górę).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]