Przełęcz Rydza-Śmigłego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m) (dawniej przełęcz Chyszówki) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem (961 m) a Mogielicą (1171 m). Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki; do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki. Od 1990 r. ponownie zaczęto używać nazwy Przełęcz Rydza-Śmigłego, dlatego obecnie w literaturze turystycznej można spotkać obie nazwy.

Na przełęczy znajduje się kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Przy odnowionym obelisku i krzyżu co roku, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości odbywa się w plenerze, o godz. 12 msza połączona z montażem słowno-muzycznym.

Rejon przełęczy jest słabo zabudowany, istniejące tu gospodarstwa oferują usługi agroturystyczne. Z rejonu przełęczy, który jest przeważnie niezalesiony, rozciągają się dobre widoki; w kierunku południowym i zachodnim na Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę, w kierunku wschodnim na Świerczek, Cichoń, Ostrą, Przełęcz Słopnicką. Z dużych połaci pól powyżej przełęczy widać też Pasmo Łososińskie, Kamionną. Po północnej stronie zbocza spod przełęczy stromo opadają do wąskiej i głębokiej kotliny Czarnej Rzeki, wciętej pomiędzy wzniesieniami Łopienia i Świerczka. Jest to tzw. Zaświercze, należące do Słopnic – miejsce atrakcyjne turystycznie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony przez Łopień do Dobrej (1 h 30 min)
szlak turystyczny zielony – zielony na Mogielicę (2 h 30 min)
szlak rowerowy czerwony – rowerowy z Jurkowa (4 km), przez przełęcz Rydza-Śmigłego, Łopień (2,5 km) do Dobrej.
szlak rowerowy niebieski – rowerowy do Półrzeczek przez Cyrlę (15 km).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2001. ISBN 83-85557-86-5.
  2. Dariusz Gacek: Beskid Wyspowy. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 2001. ISBN 83-7005-445-5.
  3. Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  4. Dane z tabliczek informacyjnych na pomnikach i krzyżu