Przełęcz Spytkowicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Spytkowicka
Ilustracja
Parking na Przełęczy Spytkowickiej i widok na Babią Górę
Państwo  Polska
Wysokość 709 m n.p.m.
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Sąsiednie szczyty Łysa Góra, 795 m
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Przełęcz Spytkowicka
Przełęcz Spytkowicka
Ziemia49°33′24″N 19°45′34″E/49,556667 19,759444

Przełęcz Spytkowicka (709 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim, w paśmie Beskidu Orawsko-Podhalańskiego[1]. Znajduje się pomiędzy grzbietem o nazwie Łysa Góra o wysokości powyżej 800 m (po południowej stronie) a bezimiennym szczytem (795 m) po stronie północnej. Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości Spytkowice. Nazywana jest także przełęczą Bory Orawskie lub przełęczą Beskid. Pierwsza z tych nazw pochodzi od słowa bory, które w gwarze podhalańskiej i gwarze orawskiej oznacza tereny podmokłe lub torfowiska. Rzeczywiście, znajdują się takie po północnej stronie przełęczy. Beskidem dawniej nazywano po prostu grzbiet górski, a zwłaszcza przełęcz w tym grzbiecie[2].

Przez przełęcz przebiega droga krajowa nr 7 na odcinku od granicy państwowej w Chyżnem do Rabki-Zdrój, gdzie łączy się z drogą krajową nr 47 (Zakopianką). Przez Przełęcz Spytkowicką już od średniowiecza prowadził ważny trakt handlowy zwany Polską Drogą, łączący Polskę z Węgrami. Przewożono nim na Węgry m.in. sól z Wieliczki i ołów z Olkusza, a do Polski węgierską miedź. Pod przełęczą był budynek węgierskiej straży celnej i karczma. Obecnie na Przełęczy Spytkowickiej znajduje się parking, z którego otwiera się widok na Babią Górę i Madejową[2].

Grzbietem, w którym znajduje się Przełęcz Spytkowicka biegnie Wielki Europejski Dział Wodny pomiędzy zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego[2].

Szlaki turystyczne[2]
szlak turystyczny niebieski Sidzina-Wielka PolanaPrzełęcz ZubrzyckaKieczuraGroniczekBeskidy – przełęcz Pod Beskidami – Przełęcz Spytkowicka. Czas przejścia 4 h.
szlak turystyczny niebieski Przełęcz Spytkowicka – Łysa Góra – Leszczak – przełęcz Nad HarkabuzemŻeleźnica – przełęcz Pod Żeleźnicą. Czas przejścia 3 h.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. a b c d Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.