Przełęcz Widoma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilustracja
U góry przełęcz Widoma. Na lewo od niej Łopusze i Żarnówka
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Wyspowy

Sąsiednie szczyty

Kamionna, Cuba

Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt
Ziemia49°47′05,1″N 20°26′01,6″E/49,784750 20,433778

Przełęcz Widoma (535 m) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy północno-wschodnim grzbietem Kamionnej (801 m) a wzgórzem (596 m). Biegnie przez nią droga wojewódzka nr 965 z Zielonej przez Bochnię do Limanowej. Z Laskowej Górnej (wyciągi narciarskie) szosa serpentynami wspina się do góry i wyprowadza na Przełęcz Widoma. W rejonie przełęczy znajduje się przystanek PKS obok którego prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łopusza (661 m) na Kamionną[1]. Okolice przełęczy Widoma są doskonałym punktem widokowym. W północnym kierunku widać dolinę Sanki i wzniesienia grzbiet Łopusze – Kobyła. W kierunku południowym widoki na Pasmo Łososińskie, a pomiędzy nim a Kamionną szczyty Ostrej i Cichonia. Przy dobrej pogodzie widoczne są Tatry[2].

Przez Przełęcz Widoma biegnie granica między wsią Rozdziele w powiecie bocheńskim i wsią Laskowa w powiecie limanowskim. W miejscu znajdującym się nieco na północ od przełęczy i od przystanku, przy bocznej drodze w kierunku Cuby, znajduje się punkt widokowy (już we wsi Rozdziele)[3]. Od dawna zatrzymywali się kierowcy samochodów by podziwiać rozległe widoki. W 2011 r. gmina Żegocina wykonała tutaj punkt widokowy. Jest to wybrukowane miejsce parkingowe z ławkami, koszami na śmieci i dwoma tablicami przedstawiającymi opisane panoramy widokowe (na północną i południową stronę)[4].

Z Widomej droga nr 965 stromo obniża się i po około 200 m sprowadza na drugą, niżej położoną i prostopadłą do Widomej przełęcz. Jest to położona na wysokości około 480 m Przełęcz Rozdziele między grzbietem Kamionna-Cuba a Łopuszem (661 m)[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Bochnia szlak turystyki pieszej: Nowy Wiśniczrezerwat przyrody Kamień-GrzybPaprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – Rajbrot – Łopusze – Przełęcz Rozdziele – Widoma – Kamionna (obok rezerwatu przyrody Kamionna) – Pasierbiecka GóraTymbark[1]
szlak rowerowy czerwony szlak rowerowy z Żegociny przez Widomą drogą wzdłuż niebieskiego szlaku turystyki pieszej. W lesie na wschodnich zboczach Kamionnej szlak skręca z niej na prawo, by wkrótce połączyć się z żółtym szlakiem turystyki pieszej do Żegociny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beskid Wyspowy 1: 50000. Mapa turystyczna, Kraków: Compass, 2006, ISBN 83-89165-86-4.
  2. Gacek Dariusz, Beskid Wyspowy, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, ISBN 978-83-62460-25-0.
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-12-07].
  4. Tablice informacyjne na punkcie weidokowym na przełęczy.
Widok z przełęczy Widoma na Pasmo Łososińskie
Widok z przełęczy Widoma na Pasmo Łososińskie