Przełęcz nad Roztokami Górnymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Ilustracja
Przejście graniczne na przełęczy
Państwo  Polska
 Słowacja
Wysokość 801 m n.p.m.
Pasmo Bieszczady Zachodnie
Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa lokalizacyjna Bieszczadów Zachodnich
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Ziemia49°08′39,8″N 22°19′41,0″E/49,144389 22,328056

Przełęcz nad Roztokami Górnymi, węg: Orosz-hágó, słow. Ruské Sedlo – 801 m n.p.m.przełęcz w Bieszczadach Zachodnich na granicy polsko-słowackiej (do 1945 z Węgrami) w okolicy Roztok Górnych. Znajduje się pomiędzy Rypim Wierchem a Okrąglikiem.

Od strony polskiej na przełęcz prowadzi asfaltowa droga ze wsi Majdan koło Cisnej. Od strony słowackiej dociera tylko droga gruntowa z nieistniejącej miejscowości Ruské.

Z przełęczy roztacza się panorama słowackich Bieszczadów (Bukovskych Vierchów).

Spod przełęczy na północ wypływa potok Roztoczka, a na południe dopływy rzeki Cirocha.

Przez przełęcz przebiegają szlaki turystyczne:

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w granicznym grzbiecie Karpat jest Przełęcz Łupkowska, kolejną – Przełęcz pod Borsukiem.

W listopadzie 1914 przełęcz przekroczył generał Ławr Korniłow dowódca 48 DP, który zamiast bronić wyznaczonego odcinka frontu, zaatakował przez Karpaty na południe. Podjęty samowolny atak na tyły wojsk austro-węgierskich, z zamiarem zdobycia Humennego zakończył się militarną klęską Rosjan, okrążonych od północy przez zgrupowanie generała Johanna Karg von Babenburg.

Przejście graniczne[edytuj | edytuj kod]

Na przełęczy (do 21 grudnia 2007) znajdowało się turystyczne przejście graniczne Roztoki Górne – Ruské. Droga tam przebiegająca była wykorzystywana od XVI wieku jako przejście pomiędzy Małopolską a Węgrami. W okresie od września 1939 było jedynym przejściem drogowym pomiędzy Węgrami a Generalnym Gubernatorstwem. W kwietniu 1941 przejście wizytował Hans Frank.