Przebudzenie Lewiatana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przebudzenie Lewiatana (Leviathan Wakes) – Powieść napisana w 2010 roku przez Jamesa S.A. Coreya. Opisuje rodzący się konflikt pomiędzy Ziemią, Marsem, oraz Pasem Asteroid (skolonizowanych przez ludzi zwanych potocznie pasiarzami). Pierwsza książka z serii „Ekspanse” (Ekspansja), której wątki znajdują kontynuacje w książkach „Caliban's War”, „Abaddon's Gate” oraz „Cibola Burn”.

Przebudzenie Lewiatana została nominowana do Nagrody Hugo w roku 2012 oraz do Nagrody Locusa w 2012 za najlepszą powieść Science Fiction.

Opis książki[edytuj | edytuj kod]

Witamy w przyszłości. Ludzkość skolonizowała układ słoneczny - Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i jego okolice - ale gwiazdy są jeszcze poza naszym zasięgiem.

Jim Holden jest górnikiem firmy XO, zajmującej się wydobywaniem lodu oraz jego transportu od pierścieni Saturna do stacji górniczych pasa asteroid. Kiedy on i jego załoga ze statku „Canterbury” napotykają opuszczony przez załogę statek „Scopuli” - okazuje się, że odkrywają sekret, którego nigdy nie chcieli poznawać. Tajemnicę, za którą ktoś jest gotów zabić - i zabić w skali niezgłębionej dla Jima i jego załogi. Wydaje się, że wojna zawisła w powietrzu. Muszą dowiedzieć się, kto opuścił statek i dlaczego.

Detektyw Miller szuka dziewczyny zagubionej pośród miliarda - jej rodzice mają władze i pieniądze. Trop prowadzi go do „Scopuli” i gdy spotyka rebeliantów, Holden zdaje sobie sprawę, że ta dziewczyna może być kluczem do wszystkiego.

Holden i Miller muszą znaleźć wspólny punkt między rządem Ziemi, planetą rewolucjonistów i tajemniczymi korporacjami - wydaje się, że wszystko sprzysięga się przeciwko niemu. Na szczęście w Pasie, zasady są inne, a jeden mały statek może zmienić los wszechświata.

Polskie wydanie[edytuj | edytuj kod]

Polskie wydanie zostało podzielone na dwa tomy:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]