Przechwytywanie ruchu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przechwytywanie ruchu dłoni pianisty
Tancerka w kostiumie do nagrywania ruchów

Przechwytywanie ruchu (ang. motion capture, skrótowo mocap) – technika stosowana w filmach i grach komputerowych, polegająca na „przechwytywaniu” trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu w komputerze. Dzięki niej zarejestrowane postacie poruszają się bardzo naturalnie i realistycznie, a przechwycone dane są gotowe do dalszej obróbki. Technologia ta nie zastępuje w pełni pracy animatora, wnosi jednak znaczące wsparcie do procesu animacji. Aby stworzyć animacje za pomocą tej techniki potrzebne są kamery oraz markery (czujniki). Aktor zakłada na siebie kamizelkę, najczęściej czarną, po czym mocuje się na niej markery. Kiedy aktor się poruszy, ruchy markerów przekazywane są do komputera, gdzie podlegają dalszej obróbce, w tym między innymi czyszczeniu animacji[1]. Przechwytywanie ruchu jest niejako rozwinięciem idei rotoskopu[2].

Nowszą i bardziej zaawansowaną techniką jest performance capture, która poza ruchem ciała przechwytuje także mimikę aktora, co pozwala na stworzenie realistycznych trójwymiarowych modeli twarzy. W sesjach performance capture najczęściej udział biorą aktorzy, których głosami przemawiają animowane postaci, co pozwala na nagranie dialogów w trakcie sesji, zamiast późniejszego dogrywania ich w studiu dźwiękowym[3]. Przykładem performance capture mogą być Na’vi z filmu Avatar czy Gollum z ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona[4]. Gry komputerowe wykorzystujące tę technikę to m.in. Tomb Raider[5] i Beyond: Dwie dusze[3].

Jednym z najbardziej znanych aktorów ogrywających postaci dzięki technice performance capture jest Andy Serkis[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Dreśliński, Konrad Hildebrand: Jak działa studio motion capture?. Gazeta.pl, 2012-05-23. [dostęp 2013-05-05].
  2. Les Ulmer: How Animation Led to Motion Capture (ang.). Myjive, 2012-11-04. [dostęp 2015-08-18].
  3. a b Beyond: Two Souls Making Of – Capturing Performance (ang.). Sony Computer Entertainment, 2013-09-26. [dostęp 2015-08-18].
  4. a b Joao Medeiros: Andy Serkis is changing the face of film-making (ang.). Wired UK, 2014-07-06. [dostęp 2015-08-18].
  5. An Icon Reborn – Tomb Raider Behind The Scenes (ang.). GameSpot, 2012-07-10. [dostęp 2015-08-18].