Przednia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: szczyt Przednia w Karkonoszach.
Przednia
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony północno-zachodniej z okolicy Pasterskich Skał.
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 914[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Przednia”
Ziemia50°15′21″N 16°46′46″E/50,255833 16,779444

Przednia (dawniej niem. Vorderber, po 1945 r. również Przedniak) – góra ze szczytem na wysokości 914 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

Geografia, geologia i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Przednia stanowi rozległy szczyt na północno-zachodnim zakończeniu Masywu Śnieżnika[1]. Góra wznosi na zachód od szczytu Czarnej Góry, od której oddzielona jest płytkim obniżeniem, przez które przechodzi Droga Albrechta[1]. Górę wydzielają doliny potoków Biała Woda i Szklarzynka. Zbudowana jest z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. Północne zbocze ku dolinie Białej Wody tworzy miejscami niewielkie, skalne urwiska. Północno-zachodni kraniec przechodzi w Trzy Kopki[1].

Porośnięta w całości świerkowym lasem dolnoreglowym domieszkowanym bukiem i grabem[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Drogą Albrechta prowadzi szlak turystyczny niebieski europejski długodystansowy szlak pieszy E3, prowadzący z Międzygórza na Przełęcz Puchaczówkę[1].
Na skałce u podnóża Przedniej, w dolinie potoku Biała Woda, znajduje się zniszczony obraz malowany na blasze z przedstawieniem Świętej Rodziny, o cechach XIX-wiecznej sztuki ludowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 266. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]