Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie Sp. z o.o.
Państwo  Polska
Adres ul. Kolejowa 2
62-200 Gniezno
Data założenia 1948
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Tomasz Zieliński[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie (w upadłości) – przedsiębiorstwo utworzone w 1948, obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo siedziba przedsiębiorstwa mieściła się w Gnieźnie przy ul. Witkowskiej 9/11 i podporządkowana była państwowemu przedsiębiorstwu pod nazwą Państwowa Komunikacja Samochodowa Okręgu Poznańskiego z siedzibą w Poznaniu. Przedmiotem działalności było wykonywanie na obszarze województwa publicznego transportu drogowego osób i ładunków pojazdami samochodowymi, spedycji oraz wszelkich innych czynności związanych z transportem osób i ładunków oraz spedycji.

W październiku 1976 przedsiębiorstwo przeniosło się do nowego obiektu przy ul. Kolejowej 2 w Gnieźnie. W takiej strukturze działało do chwili wydania zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w 1990 w sprawie podziału przedsiębiorstw państwowych komunikacji samochodowej.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie Sp. z o.o. jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 lipca 1990. Prócz siedziby w Gnieźnie posiada także placówkę terenową we Wrześni przy ul. Kolejowej 13. 18 września 2018 roku wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki[2], natomiast 1 maja 2019 roku nastąpiło czasowe zawieszenie kursów[3]. 09 maja 2019 przewoźnik, w porozumieniu z gminami Witkowo, Czerniejewo i Kiszkowo przywrócił kursowanie autobusów w kierunku Witkowa, Strzałkowa, Wrześni, Kiszkowa, Janowca Wielkopolskiego[4], jednak 17 maja 2019 zawiesił część przewozów, reaktywowanych 09 maja 2019 roku, a już 29 maja 2019 roku, w związku z brakiem kierowców, przewoźnik zawiesił całkowicie przewozy autobusowe[5].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo jest przewoźnikiem na terenie 2 powiatów: gnieźnieńskiego i wrzesińskiego. Własnym taborem obsługiwało 573 kursy i rocznie przewoziło ponad 2 500 000 osób. Jest członkiem Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji[6].

Obsługiwało kursy m.in. do: Dąbrówki Kościelnej, Witkowa, Strzałkowa, Skorzęcina, Powidza, Anastazewa, [7].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]