Przedsiębiorstwo państwowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przedsiębiorstwo państwowe (skróty: PP lub P.P.[a]) – w Polsce jest to przedsiębiorstwo, którego wyłącznym właścicielem jest państwo, a ściślej rzecz biorąc Skarb Państwa. Jest osobą prawną, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 25.09.1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2136, ze zm.). Należy je odróżnić od spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które z prawnego punktu widzenia nie są przedsiębiorstwami państwowymi, ale spółkami uregulowanymi w Kodeksie spółek handlowych.

Przedsiębiorstwo państwowe może zostać przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w drodze komercjalizacji, która jest zazwyczaj etapem poprzedzającym prywatyzację.

W Polsce formę przedsiębiorstwa państwowego miało wiele podmiotów o różnej skali działania, np. Zakłady Przemysłu Metalowego „H. Cegielski” w Poznaniu, Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego czy Polskie Koleje Państwowe. Szczególnym rodzajem przedsiębiorstwa państwowego były państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PPGR). W gospodarce Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przedsiębiorstwa państwowe należały do ogólnej kategorii opisywanej jako jednostki gospodarki uspołecznionej, do której należały także spółdzielnie oraz nieliczne spółki (np. Bank Polska Kasa Opieki S.A.).

W późniejszym okresie wyodrębniono szczególny rodzaj przedsiębiorstw państwowych, mianowicie państwowe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (P.P.U.P.). Taką formę prawną miała od 1991 do 2009 roku Poczta Polska.

Według danych Ministerstwa Skarbu w 2011 r. w Polsce istniało 20 czynnych przedsiębiorstw państwowych[2] podlegających bezpośredniemu nadzorowi ministerstwa. Przykładem współcześnie funkcjonujących przedsiębiorstw, które zachowały tę formę prawną są: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”[3] i Polska Żegluga Morska; jednym z ostatnich przedsiębiorstw państwowych o mniejszym znaczeniu były Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek, które skomercjalizowano na przełomie lat 2013/2014 i funkcjonują jako „Sklejka Orzechowo SA”[4][5].

W Austrii przedsiębiorstwem państwowym są m.in. Österreichische Bundesbahnen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis z kropkami jest niezgodny z regułami polskiej pisowni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zasady pisowni i interpunkcji. [dostęp 2017-12-25].
  2. Wykaz przedsiębiorstw państwowych Ministerstwa Skarbu Państwa [data dostępu: 2014-06-18].
  3. Biuletyn Informacji Publicznej – Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” [dostęp z dnia 2012-02-06].
  4. Koniec z państwowym przemysłem – będzie komercjalizacja Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie, wgospodarce.pl, 5.07.2013.
  5. Grzegorz Przybylski: Dane adresowe i rejestrowe Spółki (pol.). Sklejka Orzechowo SA, 2014-02-10. [dostęp 2015-07-22].

Literatura (podstawa prawna)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]