Przedstawienie fałszywej opinii lub tłumaczenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przedstawienie fałszywej opinii, ekspertyzy lub tłumaczenia
KK z 1997
Ciężar gatunkowy

występek

Przepis

art. 233 § 4 k.k.

Kara

pozbawienia wolności od roku do lat 10

Strona podmiotowa

umyślna w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym

Odpowiedzialność od 15. roku życia

nie

Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany

tak

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Przedstawienie fałszywej opinii, ekspertyzy lub tłumaczeniaprzestępstwo skierowane przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, polegające na przedstawianiu przez biegłego, rzeczoznawcę lub tłumacza fałszywej opinii, ekspertyzy lub tłumaczenia mającego służyć za dowód w postępowaniu postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy (art. 233 § 4 w zw. z § 1 k.k.).

Przestępstwo stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Wyróżnia się typ uprzywilejowany. Sprawca popełnia przestępstwo nieumyślnie (zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat), jeżeli naraża na istotną szkodę interes publiczny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 233 § 4a k.k. dodany przez art. 7 pkt 13 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 437, ze zm.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 15 kwietnia 2016. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.