Przegląd Tygodniowy Życia Społecznego, Literatury i Sztuk Pięknych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przegląd Tygodniowy Życia Społecznego, Literatury i Sztuk Pięknych
ilustracja
Winieta numeru 1/1866
Częstotliwość Tygodnik
Państwo  Królestwo Polskie
Adres Warszawa
Pierwszy numer 1866
Ostatni numer 1904

Przegląd Tygodniowy Życia Społecznego, Literatury i Sztuk Pięknych – tygodnik wydawany w Warszawie od 1866 roku (wychodził do 1904 roku) pod redakcją Adama Wiślickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Redakcja czasopisma mieściła się przy ulicy Nowolipie Nr 2414/15 a drukowane było w drukarni Jana Jaworskiego w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście Nr 415. Archiwum czasopisma zachowało się w zbiorach Działu Rękopisów i Starych Druków Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

Adam Wiślicki postawił przed czasopismem cel podnoszenia poziomu wiedzy naukowej i kultury społeczeństwa, jak pisał w inauguracyjnym numerze szóstego roku wydawnictwa, chciał go uczynić „punktem środkowym, zarodkiem działalności literackiej z celem krzewienia idei postępu i tegorocznej nauki”. Celowi temu miał służyć szeroki wachlarz podejmowanych tematów od spraw nauki, ekonomii, po kulturę i sztukę oraz wydawanie dodatków do Przeglądu Tygodniowego. Co miesiąc do tygodnika wydawca dodawał tom powieści lub utwór popularnonaukowy oraz trzy razy w roku zeszyt Popularnej Encyklopedii Powszechnej. Przez pierwsze pięć lat wydano jako dodatki trzydzieści pięć dzieł i broszur (wydawnictwa pedagogiczne, ekonomiczne, powieści i tomiki poezji).

W latach 1873-1901 redakcja pisma opracowała i wydała w dwóch edycjach; trzy oraz sześciotomową polską encyklopedię pt. Podręczna encyklopedia powszechna[1][2][3].

Wszystkie numery Przeglądu Tygodniowego z danego roku tworzą jeden tom zaopatrzony w roczny spis treści.

Debiutował tu Henryk Sienkiewicz recenzją komedii "Nasi najserdeczniejsi", 18 IV 1869.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]