Przejście dla pieszych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski znak drogowy D-6: przejście dla pieszych
znak poziomy P-10
oznaczający przejście dla pieszych – tzw. "pasy" lub "zebra"
Pieszy czekający przed przejściem dla pieszych na zielone światło (ul. Kalwaryjska, Podgórze, Kraków, 50°02′38″N 19°56′50″E/50,043889 19,947222)

Przejście dla pieszych – powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Pionowym znakiem jest znak informacyjny D-6 (pokazany po prawej stronie), natomiast poziomym znak poziomy P-10 (równoległe do drogi białe pasy tworzące ciąg biegnący w poprzek drogi, potocznie zwany zebrą). W tak oznaczonym miejscu pieszy ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze[1][2], o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną.

Zabronione jest przejeżdżanie rowerem i motorowerem przez przejście dla pieszych – do tego służy przejazd dla rowerzystów – dopuszczalne jest natomiast przeprowadzenie pojazdu. Wyjątkiem od tego zakazu jest niepełnosprawny poruszający się na wózku inwalidzkim, osoba pchająca wózek inwalidzki lub wózek dziecięcy oraz dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby pełnoletniej – taki użytkownik drogi jest również uznawany za pieszego i może w pełni korzystać z przejścia.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami., www.sejm.gov.pl [dostęp 2016-05-19], Cytat: Formalnie przepis ten (§ 47 ust. 4 rozporządzenia) daje więc pierwszeństwo pieszemu nie tylko wówczas, gdy znajduje się na przejściu, ale także wtedy, gdy wchodzi na przejście.
  2. Odpowiedź na interpelację nr 1533 w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, prowadzących do skuteczniejszej ochrony pieszych w ruchu drogowym, www.sejm.gov.pl [dostęp 2016-05-19], Cytat: Zgodnie z art. 21 Konwencji, w przypadku istnienia na jezdni przejścia dla pieszych, jeżeli ruch pojazdów na tym przejściu nie jest kierowany sygnałami świetlnymi ruchu lub przez funkcjonariusza kierującego ruchem, kierujący powinni zbliżać się do tego przejścia tylko z odpowiednio zmniejszoną szybkością, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych, którzy znajdują się na przejściu lub wchodzą na nie; w razie potrzeby powinni zatrzymać się w celu przepuszczenia pieszych. (...) Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że zakres regulacji krajowych w odniesieniu do ochrony pieszego na przejściu dla pieszych nie odbiega od rozwiązań przyjętych w Konwencji o ruchu drogowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]