Przejście dla pieszych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski znak drogowy z przejściem dla pieszych (D-6: Przejście dla pieszych).

Przejście dla pieszych – powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Pionowym znakiem jest znak D-6 (pokazany po prawej stronie), natomiast poziomym – znak P-10 - w postaci równoległych do drogi, białych pasów tworzących ciąg ustawiony poprzecznie względem tej drogi, potocznie zwany zebrą. W tak specjalnie oznaczonym miejscu pieszy, który rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną.

Zabronione jest przejeżdżanie rowerem lub motorowerem przez przejście dla pieszych – do tego służy przejazd dla rowerzystów. Dopuszczalne jest natomiast przeprowadzenie pojazdu, tj. można przejść, trzymając go obok siebie. Wyjątkiem od tego zakazu jest niepełnosprawny, poruszający się na wózku inwalidzkim, osoba pchająca wózek inwalidzki bądź wózek dziecięcy, lub osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką pełnoletniego – taka osoba jest również uznawana za pieszego i może w pełni swobodnie korzystać z przejścia dla pieszych.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]