Przejście graniczne Cieszyn–Český Těšín (kolejowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Cieszyn–Český Těšín
Miejscowości graniczne Polska Cieszyn
Czechy Český Těšín
Rodzaj przejścia kolejowe - zlikwidowane
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, mały ruch graniczny
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Cieszyn
Cieszyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cieszyn
Cieszyn
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cieszyn
Cieszyn
Ziemia 49°45′07,6″N 18°37′07,4″E/49,752111 18,618722
Most graniczny nad rzeką Olzą

Kolejowe przejście graniczne Cieszyn–Český Těšín[1] – dawne polsko-czeskie kolejowe przejście graniczne położone w Cieszynie, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim.

Miejsce odprawy granicznej ruchu osobowego odbywało się po stronie czeskiej w miejscowości Český Těšín. Natomiast ruchu towarowego w miejscowościach Český Těšín i Zebrzydowice. Czynne było całodobowo. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy oraz mały ruch graniczny[2]. 21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

W okresie istnienia Czechosłowacji funkcjonowało w tym miejscu polsko-czechosłowackie kolejowe przejście graniczne Cieszyn-Marklowice. Czynne było codziennie przez całą dobę. Dopuszczony był ruch towarowy[3][4][5].

Historia[edytuj]

Po podziale Śląska Cieszyńskiego 28 lipca 1920 roku most stał się przejściem granicznym. W okresie międzywojennym kursowały pociągi międzynarodowe, po stronie polskiej wybudowano obok toru strażnicę Straży Granicznej. Po wojnie most kolejowy został odbudowany. W okresie powojennym wybudowano także posterunek Wojsk Ochrony Pogranicza nad torem. Ruch pociągów osobowych był utrzymywany w okresie powojennym od 7 października 1946 roku do 6 października 1951 roku, prowadzono jednakże ruch towarowy. Odcinek został zelektryfikowany w 1994 roku, inauguracja połączenia Bielsko-Biała - Czeski Cieszyn miała miejsce 28 lutego 1995 roku. 13 grudnia 2009 roku zawieszono ruch pasażerski na moście[6]. 13 grudnia 2015 roku uruchomiono kursowanie lokalnych pociągów międzynarodowych z Cieszyna do Frýdka-Místka obsługiwanych przez przewoźnika kolejowego České dráhy wagonami spalinowymi[7].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Przejście graniczne Cieszyn–Český Těšín
Linia 190 Bielsko-Biała GłównaCieszyn (40,181 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Cieszyn
odległość: 1,559 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 1,021 km