Przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin (drogowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Dorohusk-Jagodzin
[[Plik:{{{zdjęcie}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis zdjęcia}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Miejscowości graniczne Polska Dorohusk
Ukraina Jagodzin
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, mały ruch graniczny
Położenie na mapie gminy Dorohusk
Mapa lokalizacyjna gminy Dorohusk
Dorohusk
Dorohusk
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chełmskiego
Dorohusk
Dorohusk
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Dorohusk
Dorohusk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dorohusk
Dorohusk
Ziemia51°11′07,7″N 23°48′28,5″E/51,185472 23,807917

Przejście graniczne Dorohusk-Jagodzinpolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk, w miejscowości Dorohusk. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 12 (w przyszłości droga ekspresowa S12) i ukraińska droga magistralna M07.

Przejście graniczne Dorohusk -Jagodzin powstało 1 października 1992 r., dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy[1]. Czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch osób oraz środków transportowych i towarów niezależnie od przynależności państwowej[2][3] oraz początkowo na podstawie przepustek uproszczony ruch graniczny[4], następnie zmieniony na mały ruch graniczny[5]. Przejście graniczne obsługuje Placówka Straży Granicznej w Dorohusku[6].

W okresie istnienia Związku Radzieckiego funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie drogowe przejście graniczne Dorohusk lokalnego znaczenia tylko dla wymiany delegacji społeczno-politycznych, kulturalnych, sportowych i innych z województw przygranicznych PRL i ZSRR[7]. Od 24 stycznia 1986 r. wprowadzono[8] na podstawie przepustek uproszczony ruch graniczny[9]. Następnie od 1 października 1990 r. rozszerzono o ruch osobowy dla obywateli polskich i Związku Radzieckiego oraz towarowy dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Radzieckiego[10],

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]