Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Korczowa

Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Krakowiec

Rodzaj przejścia

drogowe

Rodzaj ruchu

osobowy, towarowy, mały ruch graniczny

Położenie na mapie gminy wiejskiej Radymno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Radymno, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec”
Położenie na mapie powiatu jarosławskiego
Mapa konturowa powiatu jarosławskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Korczowa-Krakowiec”
Ziemia49°57′18″N 23°06′44″E/49,955000 23,112222

Przejście graniczne Korczowa-Krakowiecpolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno, w miejscowości Korczowa. Do przejścia dochodzą polska autostrada A4 oraz droga krajowa 94 i ukraińska droga międzynarodowa M10 (w przyszłości autostrada M10).

Drogowe przejście graniczne Młyny, początkowo zostało utworzone wyłącznie dla uproszczonego ruchu granicznego. Dopuszczony był ruch osobowy na podstawie przepustek dla obywateli Polski i Ukrainy[1]. Organy Straży Granicznej dokonywały odprawy granicznej i celnej[2]. Następnie dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy[3], 3 stycznia 1998 r. utworzono ogólnodostępne przejście graniczne Korczowa-Krakowiec. Czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch osób oraz środków transportowych i od 15 lutego 2000 r. towarów niezależnie od przynależności państwowej[4][5] oraz początkowo na podstawie przepustek uproszczony ruch graniczny[1], a następnie zmieniono na mały ruch graniczny[6]. Przejście graniczne obsługuje Placówka Straży Granicznej w Korczowej[7].

W okresie istnienia Związku Radzieckiego od 24 stycznia 1986 r.[8] zaczął funkcjonować tu polsko-radziecki Punkt Uproszczonego Przekraczania Granicy Młyny-Krakowiec. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek [9]. Organy Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywały odprawę graniczną i celną[10].

12 maja 2016 w pobliżu przejścia granicznego zostało otwarte centrum logistyczne Waimea Logistic Park Korczowa[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]