Przejście graniczne Krościenko-Chyrów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Krościenko-Chyrów
Ilustracja
Pociąg pasażerski na terminalu kolejowym w Krościenku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krościenko

Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Chyrów

Rodzaj przejścia

kolejowe

Rodzaj ruchu

osobowy, mały ruch graniczny

Położenie na mapie gminy Ustrzyki Dolne
Mapa konturowa gminy Ustrzyki Dolne, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Krościenko-Chyrów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Krościenko-Chyrów”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Krościenko-Chyrów”
Położenie na mapie powiatu bieszczadzkiego
Mapa konturowa powiatu bieszczadzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Krościenko-Chyrów”
Ziemia49°28′52,8″N 22°42′05,2″E/49,481333 22,701444
Strona internetowa

Przejście graniczne Krościenko-Chyrówpolsko-ukraińskie kolejowe przejście graniczne położone w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, w miejscowości Krościenko.

Przejście graniczne Krościenko-Chyrów, z miejscem wspólnej kontroli granicznej po stronie polskiej[1], powstało dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy[2]. Zostało otwarte 29 maja 1994 r. dla ruchu osobowego tylko obywateli Polski i Ukrainy[3], a następnie 1 lutego 2006 r. rozszerzono ruch graniczny o międzynarodowy ruch osobowy. W 2009 r. oddano do użytku nowy budynek odpraw i zadaszony peron do obsługi pasażerskich połączeń kolejowych na tym przejściu.

Przejście czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch osób i środków transportowych niezależnie od przynależności państwowej[4][5] oraz mały ruch graniczny[6]. Jest obsługiwane przez Placówkę Straży Granicznej w Krościenku[7]. Kontrolę graniczną podróżnych oraz pociągów dokonuje się wewnątrz składów pociągów. Przejście graniczne jest formalnie czynne, jednak aktualnie (2019) nie kursują tędy żadne składy kolejowe.

W ciągu doby odprawiane były 2 pary pociągów międzynarodowych relacji JasłoChyrówJasło, jednak 10 listopada 2010 r. Przewozy Regionalne na stałe zawiesiły wszystkie planowe kursy pociągów osobowych przekraczających granicę[8]. Kursowanie pociągów może być jednak w każdej chwili wznowione, gdyż infrastruktura pozwala na przywrócenie ruchu[9]. 15 grudnia 2013 odcinek Nowy Zagórz-Krościenko na linii kolejowej nr 108, na której znajduje się przejście, został wyłączony z eksploatacji.

Po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, 3 marca 2022 roku na linii kolejowej 108 na odcinku Krościenko Granica Pństwa - Zagórz został wznowiony ruch pasażerski i z Kolejowego Przejścia Granicznego w Krościenku odjechał pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy relacji Krościenko Granica Państwa - Tarnów[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Granica Państwa Krościenko-Chyrów
Linia Krościenko-Chyrów
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Krościenko
odległość: 3,323 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 16,534 km
  1. [1], 6 akapit od dołu (pod zdjęciami)