Przejście graniczne Krościenko-Smolnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Krościenko–Smolnica
Miejscowości graniczne Polska Krościenko
Ukraina Smolnica
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy do 7.5 t, mały ruch graniczny
Przejście graniczne Krościenko-Smolnica
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Krościenko
Krościenko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krościenko
Krościenko
Ziemia 49°28′54″N 22°41′44″E/49,481667 22,695556

Przejście graniczne Krościenko - Smolnicapolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, w miejscowości Krościenko. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 84 i ukraińska droga T1412.

Historia[edytuj]

Przejście graniczne Krościenko - Smolnica, początkowo zostało utworzone wyłącznie dla uproszczonego ruchu granicznego. Dopuszczony był ruch osobowy, na podstawie przepustek dla obywateli Polski i Ukrainy[1]. Organy Straży Granicznej dokonywały odprawy granicznej i celnej[2]. Następnie dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy[3], utworzono ogólnodostępne z miejscem odprawy granicznej na terytorium Polski[4]. Czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch osób, środków transportowych i towarowy pojazdami o masie całkowitej do 7.5 tony niezależnie od przynależności państwowej[5][6] oraz początkowo na podstawie przepustek uproszczony ruch graniczny[7], a następnie zmieniono na mały ruch graniczny[8]. Przejście graniczne obsługuje Placówka Straży Granicznej w Krościenku[9].

Przejście graniczne w Krościenku zostało otwarte 20 listopada 2002 r. dla ruchu samochodów osobowych, mikrobusów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony[10]. Czynne było w godzinach 8.00 – 18.00. 29 sierpnia 2003 r. stało się przejściem całodobowym. Wtedy też stało się pierwszym przejściem na polsko-ukraińskiej granicy, na którym wprowadzono wspólną odprawę graniczną służb polskich i ukraińskich. 11 stycznia 2006 r. zezwolono na ruch osobowy i towarowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony, bez względu na ich przynależność państwową, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli sanitarnej, weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych[11]. W każdym kierunku na przejściu znajduje się 5 pasów odpraw granicznych - 3 dla samochodów osobowych, 1 dla pojazdów ciężarowych i 1 dla autokarów. Linia graniczna przebiega tuż za szlabanem terminala granicznego od strony ukraińskiej. Jest to jednocześnie granica zewnętrzna Unii Europejskiej.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego od 24 stycznia 1986 r.[12] zaczął funkcjonować tu polsko-radziecki Punkt Uproszczonego Przekraczania Granicy Krościenko - Smolnica. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek[13]. Organy Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywały odprawę graniczną i celną[14].

Zdjęcia[edytuj]

Widok od strony Ukrainy
Widok od strony RP
Terminal w Krościenku wieczorem - wjazd do Polski


Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]