Przejście graniczne Niccana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Niccana–Abu Ageila
Miejscowości graniczne Izrael Niccana
Egipt Abu Ageila
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu towarowy
http://www.iaa.gov.il/Rashat/en-US/Borders/Nizhana
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Niccana
Niccana
Położenie na mapie Afryki
Mapa lokalizacyjna Afryki
Niccana
Niccana
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Niccana
Niccana
Ziemia30°52′56″N 34°23′40″E/30,882222 34,394444

Przejście graniczne Niccana (ang. Nitzana Border Crossing; hebr. מעבר ניצנה; arab. معبر نيتسانا) - to międzynarodowe izraelsko-egipskie drogowe przejście graniczne, położone w środkowej części pustyni Negew. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wioska Niccana.

Przejście graniczne jest administrowane przez Zarząd Izraelskich Portów Lotniczych (hebr. רשות שדות התעופה בישראל; ang. Israel Airports Authority) oraz władze Egiptu. Terminal po stronie egipskiej nazywa się Al-Ouja.

Historia[edytuj]

Izraelski patrol przy przejściu granicznym Niccana

Przejście graniczne Niccana otworzono w 1982. Początkowo obsługiwało ono ruch samochodowy i pieszy, jednak z czasem ruch samochodów osobowych i turystów pzejęły przejście graniczne Taba oraz przejście graniczne Rafah. Terminal w Niccanie skupił się wyłącznie na obsłudze ruchu towarowego.

W ostatnich latach wybudowano na terminalu nowe składy towarów, wybrukowano wewnętrzne drogi dojazdowe i zakupiono wyposażenie do szybkiego badania towarów[1].

Obecnie, w sytuacji zamknięcia przejścia granicznego Rafah, rozważa się możliwość otwarcia dla ruchu turystycznego terminalu w Niccanie.

Informacje podstawowe[edytuj]

Przejście jest udostępnione jedynie dla przewozu towarów, głównie kontenerów. Odprawiane są tutaj następujące towary: produkty spożywcze (głównie do Autonomii Palestyńskiej), nasiona i zboża, mrożone warzywa, produkty rybne, produkty chemiczne, materiały budowlane, produkty włókiennicze, artykuły elektryczne i szklane[2].

Towary wjeżdżające na teren terminalu są zazwyczaj odprawiane tego samego. Wszystkie towary są przeładowywane z egipskich cieżarówek na odpowiednie typy izraelskich samochdów ciężarowych, i na odwrót w drugą stronę. Towary na paletach przeładowuje się przy użyciu wózków widłowych. Towary luźne (np. spoiwa, marmur itp.) są składowane w magazynach do czasu ich odbioru przez wskazane firmy izraelskie lub egipskie. Kontenery chłodnie z produktami spożywczymi są przeładowywane specjalnymi podnośnikami na odpowiednie ciężarówki[3].

Terminal jest otwarty od niedzieli do czwartku, z wyjątkiem żydowskich i egipskich świąt. Godziny otwarcia: od 8:30 do 16:30.

Ilość ciężarówek odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Plany rozwoju[edytuj]

W najbliższych latach planuje się wybudowanie nowych nowoczesnych budynków, które umożliwią wydłużenie czasu pracy terminalu. Ma być również rozbudowana infrastruktura do magazynowania różnorodnych towarów, wliczając w to: artykuły spożywcze, paliwa, cement i inne[1].

Komunikacja[edytuj]

Po stronie izraelskiej z przejścia granicznego wychodzi w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim droga ekspresowa nr 10 ISR-HW10.png (Kerem Szalom-Ovda). W kierunku wschodnim wychodzi droga nr 211 ISR-HW211.png, którą dojeżdża się do wioski Niccana.

Po stronie egipskiej przejście graniczne jest połączone drogą nr 31 Ismailia-Abu Ageila.

Przypisy

  1. a b Development Plans (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].
  2. Main Uses of the Terminal (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].
  3. Types of transportation services (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]