Przejście graniczne Niccana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Niccana-Abu Ageila
ilustracja
Państwo  Izrael
Miejscowość Niccana
Państwo  Egipt
Miejscowość Abu Ageila
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu towarowy
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Niccana-Abu Ageila”
Położenie na mapie Afryki
Mapa konturowa Afryki, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Niccana-Abu Ageila”
Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Niccana-Abu Ageila”
Ziemia30°52′56″N 34°23′40″E/30,882222 34,394444
Strona internetowa

Przejście graniczne Niccana (ang. Nitzana Border Crossing; hebr. מעבר ניצנה; arab. معبر نيتسانا) - to międzynarodowe izraelsko-egipskie drogowe przejście graniczne, położone w środkowej części pustyni Negew. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wioska Niccana.

Przejście graniczne jest administrowane przez Zarząd Izraelskich Portów Lotniczych (hebr. רשות שדות התעופה בישראל; ang. Israel Airports Authority) oraz władze Egiptu. Terminal po stronie egipskiej nazywa się Al-Ouja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Izraelski patrol przy przejściu granicznym Niccana

Przejście graniczne Niccana otworzono w 1982. Początkowo obsługiwało ono ruch samochodowy i pieszy, jednak z czasem ruch samochodów osobowych i turystów przejęły przejście graniczne Taba oraz przejście graniczne Rafah. Terminal w Niccanie skupił się wyłącznie na obsłudze ruchu towarowego.

W ostatnich latach wybudowano na terminalu nowe składy towarów, wybrukowano wewnętrzne drogi dojazdowe i zakupiono wyposażenie do szybkiego badania towarów[1].

Obecnie, w sytuacji zamknięcia przejścia granicznego Rafah, rozważa się możliwość otwarcia dla ruchu turystycznego terminalu w Niccanie.

Informacje podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Przejście jest udostępnione jedynie dla przewozu towarów, głównie kontenerów. Odprawiane są tutaj następujące towary: produkty spożywcze (głównie do Autonomii Palestyńskiej), nasiona i zboża, mrożone warzywa, produkty rybne, produkty chemiczne, materiały budowlane, produkty włókiennicze, artykuły elektryczne i szklane[2].

Towary wjeżdżające na teren terminalu są zazwyczaj odprawiane tego samego. Wszystkie towary są przeładowywane z egipskich ciężarówek na odpowiednie typy izraelskich samochodów ciężarowych, i na odwrót w drugą stronę. Towary na paletach przeładowuje się przy użyciu wózków widłowych. Towary luźne (np. spoiwa, marmur itp.) są składowane w magazynach do czasu ich odbioru przez wskazane firmy izraelskie lub egipskie. Kontenery chłodnie z produktami spożywczymi są przeładowywane specjalnymi podnośnikami na odpowiednie ciężarówki[3].

Terminal jest otwarty od niedzieli do czwartku, z wyjątkiem żydowskich i egipskich świąt. Godziny otwarcia: od 8:30 do 16:30.

Ilość ciężarówek odprawianych na terminalu:


Źródło danych: Israel Airports Authority.

Plany rozwoju[edytuj | edytuj kod]

W najbliższych latach planuje się wybudowanie nowych nowoczesnych budynków, które umożliwią wydłużenie czasu pracy terminalu. Ma być również rozbudowana infrastruktura do magazynowania różnorodnych towarów, wliczając w to: artykuły spożywcze, paliwa, cement i inne[1].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Po stronie izraelskiej z przejścia granicznego wychodzi w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim droga ekspresowa nr 10 ISR-HW-10.svg (Kerem Szalom-Owda). W kierunku wschodnim wychodzi droga nr 211 ISR-HW-211.svg, którą dojeżdża się do wioski Niccana.

Po stronie egipskiej przejście graniczne jest połączone drogą nr 31 Ismailia-Abu Ageila.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Development Plans (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].
  2. Main Uses of the Terminal (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].
  3. Types of transportation services (ang.). W: Israel Airports Authority - Nitzana Border Terminal [on-line]. [dostęp 25 maja 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]