Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Ilustracja
Droga do przejścia granicznego Ogrodniki-Lazdijai - widok od litewskiej strony
Miejscowości graniczne Polska Ogrodniki
Litwa Lazdijai
Rodzaj przejścia drogowe - zlikwidowane
Rodzaj ruchu osobowy i towarowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów
Położenie na mapie gminy wiejskiej Sejny
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Sejny
Ogrodniki
Ogrodniki
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Ogrodniki
Ogrodniki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ogrodniki
Ogrodniki
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Ogrodniki
Ogrodniki
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Ogrodniki
Ogrodniki
Ziemia54°09′45″N 23°28′29″E/54,162500 23,474722

Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai – istniejące w latach 1992-2007 polsko-litewskie drogowe przejście graniczne położone w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Sejny, w miejscowości Ogrodniki.

Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai zostało utworzone 1 grudnia 1992 r.[1] Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy dla pojazdów o ciężarze całkowitym do 3,5 tony z wyjątkiem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych (bez względu na przynależność państwową)[2][3]. Z dniem 21 maja 2004 r.[4] dopuszczono także ruch towarowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów[5].

Od polskiej strony prowadzi do niego droga krajowa nr 16, a od litewskiej droga nr 135.

21 grudnia 2007 na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie drogowe przejście graniczne o lokalnym znaczeniu (tylko dla wymiany delegacji społeczno-politycznych, kulturalnych, sportowych i innych z województw przygranicznych PRL i ZSRR)[6]. Z dniem 30 czerwca 1988 r. dopuszczono także ruch osobowy i towarowy dla obywateli PRL i ZSRR w godz 7.00 - 19.00[7]. Następnie rozszerzono czas funkcjonowania przejścia na całą dobę, a z dniem 24 stycznia 1986 r.[8] o uproszczony ruch graniczny na podstawie przepustek[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]