Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Ilustracja
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai (październik 2018)
Państwo  Polska
Miejscowość Ogrodniki
Państwo  Litwa
Miejscowość Lazdijai
Rodzaj przejścia drogowe
Status zlikwidowane
Rodzaj ruchu osobowy i towarowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów
Położenie na mapie gminy wiejskiej Sejny
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Sejny
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai
Przejście graniczne
Ogrodniki-Lazdijai
Ziemia54°09′45″N 23°28′29″E/54,162500 23,474722

Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai – istniejące w latach 1992-2007 polsko-litewskie drogowe przejście graniczne położone w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Sejny, w miejscowości Ogrodniki.

Opis przejścia granicznego[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai zostało utworzone 1 grudnia 1992 roku[1] Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy dla pojazdów o ciężarze całkowitym do 3,5 tony z wyjątkiem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych (bez względu na przynależność państwową)[2][3]. Z dniem 21 maja 2004 roku[4] dopuszczono także ruch towarowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów[5].

Od polskiej strony prowadzi do niego droga krajowa nr 16, a od litewskiej droga nr 135.

Dokonywane odprawy[edytuj | edytuj kod]

Stan z 19 listopada 2007[6];
 • Kierunek wjazdowy do RP – odprawy dokonywane były na terytorium RL
 • Kierunek wyjazdowy z RP – odprawy osób oraz środków transportu dokonywane były na terytorium RP
  • dwa pasy odpraw pojazdów osobowych
  • dwa pasy odpraw przeznaczony dla autokarów, oraz VIP
  • jeden pas odpraw przeznaczonych dla odpraw samochodów ciężarowych.

21 grudnia 2007 na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego (rejon znaku granicznego nr 1855[7]), funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie drogowe przejście graniczne o lokalnym znaczeniu (tylko dla wymiany delegacji społeczno-politycznych, kulturalnych, sportowych i innych z województw przygranicznych PRL i ZSRR)[8]. Z dniem 24 stycznia 1986 roku[9] o uproszczony ruch graniczny na podstawie przepustek[10], a od 30 czerwca 1988 roku dopuszczono także ruch osobowy i towarowy dla obywateli PRL i ZSRR w godz 7.00–19.00. Następnie rozszerzono czas funkcjonowania przejścia na całą dobę[11].

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

 • 1992 – kwiecień, ruszyła rozbudowa przejścia granicznego w Ogrodnikach. Prace finansowane były z funduszu wojewody. Modernizacja polegała na zmianie nawierzchni jezdni, budowie nowego budynku administracyjnego, pomieszczeń socjalnych i zaplecza gospodarczego dla potrzeb Straży Granicznej i Urzędu Celnego[12].
 • 1994 – 23 listopada w przejściu granicznym Ogrodniki-Lazdijai, funkcjonariusz SG szer. Józef Kamiński z GPK SG w Ogrodnikach, zatrzymał samochód typu TIR z przemytem papierosów o wartości ok. 10 mld. starych złotych[13].
 • 1999 – w przejściu granicznym Ogrodniki-Lazdijai, funkcjonariusze GPK SG w Ogrodnikach, zatrzymali 41 samochodów. Były to przeważnie najdroższe modele znanych firm motoryzacyjnych[14].
 • 2007 – w nocy 21/22 grudnia z udziałem służb granicznych i celnych z obu krajów a także samorządowców, odbyła się uroczystość otwarcia granicy polsko-litewskiej na przejściu granicznym w Ogrodnikach, w związku z przystąpieniem Polski i Litwy do strefy Schengen[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Koło Nr 14 im. Powstańców Sejneńskich Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy Placówce SG w Sejnach: Zarys historyczny Służb Granicznych na Sejneńszczyźnie (pol.). W: Muzeum Ziemi Sejneńskiej [on-line]. muzeum.sejny.pl, 2012-11-26. [dostęp 2020-01-31].
 • Kajetan Szczepański: Kronika Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej 15 maja 1990–2000. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. Władysława Raginisa, 2000, s. 1–106.