Przejście graniczne Ujsoły-Novoť

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne
Ujsoły-Novoť
Ilustracja
Przejście graniczne Ujsoły-Novoť (sierpień 2012)
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Ujsoły
Państwo  Słowacja
Miejscowość Novoť
Rodzaj przejścia małego ruchu granicznego, drogowe
Status zlikwidowane
Rodzaj ruchu osoby, mechaniczne i niemechaniczne środki transportowe do użytku osobistego pod warunkiem ponownego ich wwozu, osobowy, towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t, z wyłączeniem ruchu towarowego ponad 3,5 t w godz. 0-5, mały ruch graniczny
Położenie na mapie gminy Ujsoły
Mapa lokalizacyjna gminy Ujsoły
Przejście graniczne Ujsoły-Novoť
Przejście graniczne
Ujsoły-Novoť
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przejście graniczne Ujsoły-Novoť
Przejście graniczne
Ujsoły-Novoť
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Przejście graniczne Ujsoły-Novoť
Przejście graniczne
Ujsoły-Novoť
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żywieckiego
Przejście graniczne Ujsoły-Novoť
Przejście graniczne
Ujsoły-Novoť
Ziemia49°27′26,6″N 19°13′36,1″E/49,457389 19,226694

Przejście graniczne Ujsoły-Novoťpolsko-słowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego i drogowe, położone w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ujsoły, w miejscowości Ujsoły, przełęczy Glinka, zlikwidowane w 2007 roku.

Opis przejścia granicznego[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne małego ruchu granicznego Ujsoły-Novoť zostało utworzone 6 grudnia 1996 roku. Dopuszczone było przekraczanie granicy dla obywateli Polski i Słowacji zamieszkałych w strefie nadgranicznej lub czasowo zameldowanych w tej strefie, dla osób prowadzących gospodarstwa w pasie małego ruchu granicznego i jedynie w pobliżu tych gospodarstw oraz mechanicznych i niemechanicznych środków transportowych do użytku osobistego pod warunkiem ponownego ich wwozu[1]. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Straży Granicznej[2]. Obsługiwane było przez strażnicę SG w Korbielowie.

Drogowe przejście graniczne Ujsoły-Novoť z miejscem odprawy granicznej po stronie słowackiej w miejscowości Novoť, powstało 7 stycznia 2005 roku[3] Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony, z wyłączeniem ruchu towarowego ponad 3,5 tony w godz. 0.00–5.00[4]. Obsługiwane było przez graniczną placówkę kontrolną Straży Granicznej w Korbielowie, a następnie placówkę SG w Korbielowie.

21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejścia zostały zlikwidowane.

W okresie międzywojennym istniało polsko-czechosłowackie przejście graniczne Ujsoły-Novot (miejsce przejściowe po drogach ulicznych), na drodze celnej Ujsoły – Glinka (polski urząd celny Ujsoły posterunek celny) – Novot (czechosłowacki urząd celny Novot). Dopuszczony był mały ruch graniczny. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek: jednorazowych, stałych i gospodarczych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]