Przejście graniczne Zosin-Uściług

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Zosin-Uściług
Miejscowości graniczne Polska Zosin
Ukraina Uściług
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, mały ruch graniczny
Położenie na mapie gminy Horodło
Mapa lokalizacyjna gminy Horodło
Zosin
Zosin
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu hrubieszowskiego
Zosin
Zosin
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Zosin
Zosin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zosin
Zosin
Ziemia50°51′33,1″N 24°08′07,9″E/50,859194 24,135528

Przejście graniczne Zosin -Uściługpolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło, w miejscowości Zosin. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 74 i ukraińska N22.

Przejście graniczne Zosin - Uściług, początkowo zostało utworzone wyłącznie dla uproszczonego ruchu granicznego. Dopuszczony był ruch osobowy, na podstawie przepustek dla obywateli Polski i Ukrainy[1]. Organy Straży Granicznej dokonywały odprawy granicznej i celnej[2]. Następnie dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy[3] powstało jako ogólnodostępne z miejscem odprawy granicznej dla osób wyjeżdżających z Polski na Ukrainę na terytorium Ukrainy, a wjeżdżający do Polski z Ukrainy na terytorium Polski[4]. Czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch osób i środków transportowych[5][6] oraz początkowo na podstawie przepustek uproszczony ruch graniczny[1], a następnie zmieniono na mały ruch graniczny[7]. Przejście graniczne obsługuje Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie[8].

Zostało otwarte 10 października 1995 r. początkowo przeznaczone było dla obywateli Polski i Ukrainy. Od 15 września 2000 r. uzyskało status przejścia międzynarodowego.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego od 24 stycznia 1986 r.[9] zaczął funkcjonować tu polsko-radziecki Punkt Uproszczonego Przekraczania Granicy Zosin - Uściług. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek [10]. Organy Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywały odprawę graniczną i celną[11].

Przejście graniczne Zosin-Uściług (po prawej)
Przejście graniczne Zosin-Uściług (po prawej)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]