Przekład toruński Nowego Przymierza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przekład toruński Nowego Przymierza
Pełna nazwa Pismo Święte. Przekład toruński Nowego Przymierza
Język polski
Opublikowanie Nowego Testamentu 31 października 2017
Źródła przekładu Textus receptus
Rodzaj tłumaczenia dosłowne
Wydawca Fundacja Świadome Chrześcijaństwo
Przynależność religijna protestantyzm
Wersja online http://swch.pl/tnp/tnp.pdf
Ewangelia Jana 3, 16
W ten właśnie sposób Bóg umiłował świat, że dał swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, wierzący w Niego, nie zginął, ale miał życie wieczne.

Przekład toruński Nowego Przymierza – polski, ewangelikalny przekład Nowego Testamentu, który ukazał się jesienią 2017.

Wydawcą przekładu jest Fundacja Świadome Chrześcijaństwo z Torunia. W skład komitetu redakcyjnego wchodzili: Michał Basiewicz, Karol Czarnowski, Waldemar Kułakowski oraz Karol Zieleźnik[1].

Podstawą przekładu był Textus receptus w wydaniu Fredericka Scrivenera z 1894, niektóre warianty tekstowe występujące w tekście bizantyńskim podano w przypisach[1].

Przy tłumaczeniu przyjęto zasadę ekwiwalencji formalnej, czyli oddania największej zbieżności znaczeniowej w stosunku do oryginału greckiego. Dodano jednak i oznaczono kursywą słowa niewystępujące w oryginale, które mają ułatwiać zrozumienie tekstu. W przypisach umieszczono odnośniki do tekstów paralelnych, alternatywne tłumaczenia niektórych słów, a także polskie odpowiedniki oryginalnych idiomów, które mogłyby być niezrozumiałe dla współczesnego czytelnika - np. w brzuchu mająca (Mt 1,18) wyjaśniono jako była w ciąży[1].

Przekład został opublikowany w serwisie Oblubienica.eu w formie dwukolumnowego pliku PDF do bezpłatnego pobrania, na listopad 2017 zapowiedziano wydanie drukowane[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pismo Święte. Przekład toruński Nowego Przymierza. Toruń: Fundacja Świadome Chrześcijaństwo, 2017, s. 2-4. ISBN 978-83-946163-5-9. [dostęp 2017-11-06].
  2. Pismo Święte. Przekład toruński Nowego Przymierza. oblubienica.eu. [dostęp 2017-11-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]